Відразу після свого переобрання президентом Дональд Трамп заявив, що припинить війни у світі. Під час виборчої кампанії він не раз обіцяв, що зупинить війну в Україні за 24 години. Чи зможуть США за Трампа виконати це досі нездійсненне завдання?
"Я добре знаю Зеленського. Я добре знаю Путіна. Це буде легко", - вихвалявся Трамп під час виборчої кампанії.
Експерти вважають, що його перемога на виборах дійсно прискорить процес переходу до мирних переговорів, але багато хто сумнівається, що вони будуть успішними.
"[Команда Трампа] не усвідомлює, наскільки складними і проблемними будуть ці переговори, - вважає Володимир Фесенко, директор Центру політичних досліджень "Пента". - Наскільки важко буде домовитися, знайти якийсь компромісний варіант".
Під час теледебатів у вересні цього року Камала Гарріс в'їдливо заявила, що Трамп обіцяє закінчити війну в Україні за 24 години тільки через те, що він її просто здасть.
Багато хто в Україні непокоїться саме через те, що США за нового президента будуть змушувати Київ підписати угоду на невигідних умовах.
Блокування військової допомоги України республіканцями в минулому і риторика обраного віцепрезидента Венса, який відомий своєю критикою України, тільки посилюють ці побоювання.
У одному з інтерв'ю Джей Ді Венс пояснив, як нова адміністрація бачить мирне врегулювання в Україні. За його словами, це включає створення демілітаризованої зони вздовж лінії фронту та нейтралітет Києва.
Це означає, що Росія залишається на окупованих територіях, а Україна відмовиться від членства НАТО. В Києві це сприймають як капітуляцію, і вкрай малоймовірно, що таку угоду схвалить керівництво країни.
Але не дивлячись на всі ці минулі заяви, не можна сказати, що в українському суспільстві домінує відчуття безнадійності та занепадницькі настрої.
Володимир Фесенко стверджує, що Трамп навряд чи погодиться на мир тільки на російських умовах.
"Це сприймуть не тільки як поразку України, а і як поразку США", - вважає він.
Враховуючи амбіційність (хтось каже про нарцисизм) президента Трампа, він навряд чи захоче виглядати переможеним.
За нового керівництва США, скоріше за все, змінять формат військової підтримки, вважає Фесенко. Допомога, скоріше за все, надходитиме в кредит, своєрідний ленд-ліз. "Трамп рахує гроші", - каже експерт.
Але навряд чи можна чекати, що США припинять надавати зброю і фінансово підтримувати Київ. Це викличе шквал критики, в тому числі з боку республіканців.
Військова допомога може стати інструментом тиску не тільки на Україну, а і на Росію, щоб переконати обидві сторони почати переговори.
Якщо Київ відмовиться, США зменшать розмір допомоги ЗСУ. Якщо Москва не погодиться, то США, навпаки, збільшать військову підтримку України.
Одна з головних поступок, які нова адміністрація США може запропонувати Москві для початку переговорів - це відмова України від перспективи членства в НАТО.
У такому випадку Україна вимагатиме альтернативних гарантій безпеки, можливо, на основі двосторонніх домовленостей.
Переговори з цього питання будуть складні, але експерти вважають, що прийти до якоїсь згоди з цього питання в принципі реалістично.
Нинішня ситуація на фронті стає для ЗСУ все складнішою.
Російські війська продовжують просуватися на Донбасі. За оцінками аналітиків проєкту DeepState, тільки за минулий місяць вони захопили близько 500 км² - це найбільший прорив з 2023 року.
Така ситуація схиляє усе більше українців до того, щоб перейти в табір прихильників мирних переговорів. Згідно з опитуваннями Фонду Разумкова, минулої осені ідею переговорів із Росією підтримали 21% опитаних. Цього року їх уже 35%.
Тому заяви Трампа про мирні домовленості багато хто сприйме в Україні позитивно. Але те, що Дональд Трамп і його оточення називають "миром", можливо, передбачає припинення вогню і замороження конфлікту, тобто подальший контроль Росією завойованих українських земель.
А визнання Києвом окупованих територій частиною Росії в обмін на замороження війни не сприйється в Україні. Для українського керівництва підтримати таку ідею буде політичним самогубством, після чого будь-який керівник навіки залишиться в історії своєї нації зрадником.
Саме цей момент Трамп і Венс, схоже, не цілком усвідомлюють - компроміс про статус окупованих територій неможливий.
Володимир Путін заявив, що умовою мирних переговорів є вихід українських військ із Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, які Росія вважає своїми, включаючи неокуповані території цих областей.
Тільки після початку виходу українських військ із цих районів і оголошення про нейтралітет та відмову від вступу України в НАТО Москва готова припинити вогонь і почати переговори, заявив Путін в червні.
Звичайно, можна заморозити конфлікт без визнання окупованих територій, як це було з Кримом після 2014 року.
Фесенко не виключає, що Києву доведеться піти на такий крок, навіть якщо багато українців будуть проти.
Яка б не була угода з Росією, в Україні з цього питання єдності не буде, впевнений експерт.
Втім, якщо угоду пропонуватимуть американці, це може зняти ряд проблем.
"Якби Зеленський висунув цю ініціативу, він би став головною жертвою та зрадником, а так це буде мир під тиском США, нашого головного партнера, і зрадником стане Трамп", - пояснює Фесенко.
Але проблема, за словами експерта, не в тому, як це сприймуть в українському суспільстві, а в Путіні: "Путіну не заморозка потрібна. Путіну потрібен мир на його умовах".
Саме тому, як вважає депутат Верховної Ради Олександр Мережко, досягти миру дипломатично неможливо.
Відсутність довіри до Росії і Путіна робить пошуки варіантів мирної угоди безглуздими, вважає він.
До 2022 року Мережко був членом так званої Мінської групи - тристоронньої контактної групи, завданням якої було урегулювати конфлікт на Донбасі дипломатичним шляхом.
"Але Росія використала перемовний процес, щоб отримати привід для вторгнення", - заявляє він.
Тому Мережко побоюється, що результат мирних переговорів, які Трамп хоче ініціювати, буде таким самим.
"Якщо ми погодимося на припинення вогню, це просто відстрочить нашу поразку. А наступна хвиля агресії буде ще небезпечнішою, ніж зараз", - вважає Мережко.
Такої ж думки дотримуються і дослідники авторитетного британського аналітичного центру Chatham House, які в жовтні минулого року представили звіт "Як зупинити війну Росії в Україні".
Російські війська не підуть з України, якщо їх не прогнати силою, пише Джеймс Шер, один із авторів звіту.
"Для Росії заморожені конфлікти завжди були не засобом досягнення миру, а платформою для подальшого послаблення противників", - пише він.
Автори звіту виступають проти примушування України до згоди на припинення бойових дій. Вони закликають надати ще більшу підтримку Києву, щоб дозволити дати їй можливість воювати і досягти перемоги.
Судячи з його висловлювань, Дональд Трамп якраз таки проти цього підходу. Він - прихильник якнайшвидшої домовленості і припинення вогню, яке він зможе назвати "миром" - і своїм успіхом.
Але обрання Трампа все ще може стати хорошою новиною для України, вважає Мережко:
"Коли Трамп дізнається гірку правду і позбудеться ілюзій, що з Путіним можна домовитися, він може прийняти це особисто на свій рахунок. Тоді він допоматиме Києву ще більше, і може прийняти для підтримки України якісь радикальні кроки".
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.