У Гаазі, на полях саміту НАТО, відбулася зустріч Володимира Зеленського та Дональда Трампа. Вона тривала близько 40-50 хвилин.
Після неї Трамп пообіцяв, що США перевірять, чи зможуть надати Україні ракети-перехоплювачі до систем ППО Patriot. Хоча перед тим мають ще забезпечити ними Ізраїль.
Саме так він відповів на запитання кореспондентки ВВС Україна Мирослави Пеци про те, чи готовий він продати Україні системи Patriot.
Вона потребує ще щонайменше десяти таких систем, щоб боронити свої міста й села від щодалі більшої кількості та інтенсивності російських обстрілів. Про це неодноразово заявляв український президент.
Володимир Зеленський, своєю чергою, назвав зустріч з американським колегою змістовною.
"Тривала та змістовна зустріч із президентом Трампом. Охопили всі дійсно значимі питання. Я дякую пану президенту, дякую Сполученим Штатам", - написав Зеленський.
"Говорили про те, як досягти припинення вогню та справжнього миру. Говорили про те, як захистити наших людей. Цінуємо увагу й готовність допомагати наближенню миру", - додав він.
Голова ОП Андрій Єрмак, який супроводжує президента на всіх ключових подіях за кордоном, у своєму ТГ написав, про що говорили президенти. Це було досить широке коло питань: майбутнє світової безпеки, шляхи завершення війни, оборона України та економічна співпраця.
Остання має спиратися на угоду про мінерали, підписану раніше між урядами США та України. Обидві країни мають створити інвестиційний фонд для видобутку корисних копалин в Україні.
Трамп сказав, що мав "гарну зустріч із Зеленським та гарні зустрічі з багатьма іншими лідерами" під час саміту. І сподівається на хорошу зустріч із Путіним, що допоможе закінчити війну.
"Володимир Путін виявився більш складним. У мене є проблеми із Зеленським... І ця війна виявилася складнішою за інші", - заявив американський президент. Він визнав, що обіцянка завершити війну в Україні за 24 години - це був "сарказм".
Він відповів "ні" на питання про те, чи говорив із Зеленським про умови припинення вогню. "Я просто хотів знати, як у нього справа. Він був дуже милим. Із зустрічі я виніс, що Зеленський хоче, щоб це [війна] закінчилося", - сказав Трамп.
На закритій зустрічі глав держав та урядів Трамп говорив про те, що ситуація в Україні "повністю вийшла з-під контролю", потрібно щось із цим робити, повідомило агенство Bloomberg.
На підсумковій пресконференції після зустрічі з Зеленським перед камерами Трамп, втім, не висловив такої думки.
Він коротко згадав про "сім тисяч молодих солдатів - українських та російських, - що загинули в Україні лише минулого тижня", а також атаки Росії на Київ, на інші міста та села.
З його слів було не зрозуміло, хто саме несе відповідальність за обстріли українських міст та загибель цивільних українців.
Трамп також сказав, що "це можливо", що у Володимира Путіна є територіальні амбіції за межами України. Так він відповів на пряме питання про те, чи вважає Володимира Путіна ворогом і людиною, яка має такі амбіції.
Втім, жодних конкретних обіцянок допомогти Україні грошима чи зброєю у Гаазі Трамп не зробив. "Подивимося, що станеться. Послухайте, президент Путін справді має завершити цю війну. Люди вмирають", - так він відповів на питання про те, чи США долучаться до Європи й Канади у фінансуванні зброї для оборони України.
Більшість часу він усе ж таки говорив про війну США та Ізраїлю з Іраном.
Перед поїздкою до Нідерландів український президент наголосив, що проситиме американського лідера посилити тиск на Росію. Поміж іншого, за словами Зеленського, йтиметься про санкції в енергетиці та зниження ціни на нафту.
Ще до свого приїзду до Гааги американський очільник дав певний позитивний сигнал українському президенту. Він назвав його "хорошим хлопцем".
"Ми обговоримо очевидне… обговоримо його труднощі. У нього є невеликі труднощі. Зеленський – хороший хлопець. Я маю на увазі, що сьогодні я з ним зустрінуся. Не знаю. Припускаю, що ми будемо обговорювати Україну", - сказав Трамп.
У підсумковій декларації саміту йдеться, що "Росія становить довготермінову загрозу для євроатлантичної безпеки".
Втім, згадок про її агресію та засудження вторгнення в Україну в цьому документі немає.
Немає там і формулювань про "незворотний шлях" України до членства в альянсі, на якому наголосили рік тому на саміті НАТО у Вашингтоні. Тоді президентом США був Джо Байден.
Два роки тому на саміті у Вільнюсі альянс чіткіше заявив, що "майбутнє України в НАТО". У своїй підсумковій декларації, яка охопила детальний опис усіх сфер співпраці, цілих сім пунктів присвятили суто Україні, осуду російської агресії та військовій допомозі.
Трамп ухиляється від прямих запитань журналістів щодо згадки про агресію РФ у заяві саміту чи, приміром, у резолюціях Генасамблеї та Радбезу ООН. Перед вильотом до Нідерландів, відповідаючи на чергове питання про визнання російської агресії, він зауважив: насамперед йому потрібна "угода з Росією", яка покладе край війні.
Сама ця заява значно коротша й лаконічніша за будь-які попередні, які лідери союзників робили за підсумками самітів НАТО. У ній - лише п'ять пунктів.
До порівняння: декларація торішнього саміту альянсу на рівні глав держав та урядів у Вашингтоні містила 38 пунктів та окремий додаток щодо підтримки України.
У гаазькій декларації союзники підтвердили, що й далі надаватимуть підтримку Україні. "Її безпека сприяє нашій", - зауважили вони. З майбутніх 5 % від ВВП країн альянсу будуть вираховувати прямі внески на оборону України та її оборонну промисловість.
У документі немає якихось конкретних показників, відсотків чи критеріїв щодо внесків на українську оборону. Можна розраховувати, що їх визначать пізніше. До того ж більшість країн НАТО почнуть витрачати аж 5 % свого ВВП на оборону не раніше 2035 року. Принаймні саме такий графік затвердили в Гаазі.
У контексті війни Росії проти України - це доволі віддалена перспектива.
Президент Зеленський наголосив у перший день саміту, що Росія готує нові військові операції на території НАТО вже зараз. І це підтверджує українська розвідка, яка веде достатньо системну роботу в Росії та за кордоном.
На борту №1 ВПС США, яким літають американські президенти, Дональд Трамп розкрив подробиці своєї розмови з Володимиром Путіним щодо Ірану. Вони розмовляли по телефону 17 червня якраз тоді, коли Ізраїль випустив ракети по іранських ППО, ракетних установках та базах безпілотників.
"Зрозуміло, ми обговоримо його проблеми. Його деякі труднощі", - сказав 47-й президент США.
"Побачимо, — продовжив він. — Я багато розмовляв з Путіним, і він, щиро кажучи, був дуже люб'язний. Він запропонував допомогу щодо Ірану. Я йому сказав: "Ні, допомога щодо Ірану мені не потрібна, мені потрібна допомога по Росії. Допоможи нам з Росією, а не Іраном".
Згодом, на пресконференції у Гаазі, Трамп повторив це твердження.
Трамп та Зеленський могли зустрітися ще раніше - на саміті "Великої сімки" у канадському Кананаскисі 17 червня. Така можливість обговорювалася в політичних та дипломатичних колах обох країн.
Втім, Трамп достроково залишив цю подію. І не зустрівся ані з українським президентом, ані з французьким Еммануелем Макроном. Хоч зустріч з останнім також була в попередніх планах на цей саміт.
Причиною такого кроку стала ситуація на Близькому Сході, повідомила речниця Білого дому Керолайн Лівітт.
Програму саміту НАТО в Гаазі скоротили до мінімуму, щоб попередити такий же сценарій: коли американський президент залишає подію до її завершення.
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.