Партія західних військових винищувачів F-16 прибула в Україну, повідомили американські ЗМІ. Процес їх надходження зайняв майже півтора року. Деякі експерти припускають, що це може стати "суттєвою зміною" у війні.
Вдень 31 липня американське видання Bloomberg написало, що перші західні винищувачі в Україні. За словами анонімних джерел видання, знайомих із ситуацією, "кількість винищувачів невелика", передає ВВС Україна.
Джерела агентства заявили, що західні союзники обіцяли доправити перші F-16 до кінця липня і дотрималися цього дедлайну.
Поки що невідомо, чи зможуть українські пілоти, які проходили навчання на F-16, одразу використовувати передані винищувачі чи на це піде додатковий час.
Пізніше інформацію про прибуття літаків підтвердило агентство Assotiated Press з посиланням на американських чиновників.
Британське видання The Telegraph наголошує, що західні літаки бійці ЗСУ вже застосували для бойових вильотів в Україні. Вони використовувались для протиповітряної оборони.
Крім того, про це ж написав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс в соцмережі Х.
"F-16 в Україні. Ще одна неможлива річ виявилася цілком можливою", - зазначив він.
Офіційний Київ цю інформацію не коментував, хоча в українських ЗМІ, зокрема в одеському виданні "Думская", було опубліковано фото літака в небі, яке протитровано як перший F-16 в Україні.
ВВС Україна звернулася за коментарем до командування Повітряних сил ЗСУ, але поки що не отримала відповіді.
Україна, за інформацією ЗМІ, розраховувала отримати шість літаків F-16 до кінця літа і загалом до 20 літаків – до кінця року.
Вперше про домовленість про постачання Києву західних військових літаків публічно стало відомо навесні 2023 року.
Наприкінці серпня того року турне українського президента Володимира Зеленського в Нідерланди і Данію завершилось гучною обіцянкою очільників цих країн надати Збройним силам України десятки винищувачів F-16.
Український президент повідомив, що Нідерланди зможуть надати 42 літаки, а Данія - 19 літаків.
При цьому він також говорив, що ЗСУ потрібно щонайменше 128 західних літаків, щоб протистояти РФ, яка використовує близько 300 бортів.
Зеленський назвав згоду союзників на західні винищувачі "проривом", оскільки вони можуть зміцнити повітряну оборону і допомогти у майбутньому контрнаступі.
Проте офіційні представники США заявляли, що F-16 навряд чи зможуть кардинально змінити ситуацію на полі бою.
Тренування українських пілотів почалися орієнтовно наприкінці літа 2023 року.
Російська влада агресивно сприйняла інформацію про передачу Києву західних винищувачів.
Зокрема колишній президент РФ, секретар Ради безпеки Дмитро Медведєв заявив, що надання "потужного західного озброєння" Україні підвищує ризики "ядерного апокаліпсиса".
Президент РФ Володимир Путін назвав західні винищувачі "легітимною ціллю" для російської армії, навіть якщо вони будуть злітати не з українських, а з аеродромів третіх країн.
Але він зазначив, що F-16 також є носіями ядерної зброї, що буде необхідно враховувати при "організації бойової роботи".
Україна від початку війни була в невигідному становищі з точки зору військово-повітряних сил.
І вона просила про F-16 - сучасні західні винищувачі - практично з першого дня війни. Вона чекала дуже довго. Тому важливо, що Україна отримує хоча б щось.
Якщо поглянути на війну зараз - Росія використовує свою перевагу в повітрі, використовуючи керовані авіабомби - це велика загроза на фронті зараз. Це бомби, які запускають у російському повітряному просторі, за 40-50 км від цілей в Україні. Це страшна і потужна зброя.
Вони використовують їх по Харкову, в харківському наступі, я бачив їх там. ці бомби вселяють сильний страх, вони жахливі. Якщо у вас є F-16 із ракетами середньої дальності класу "повітря-повітря" - то це могло б нейтралізувати цю загрозу, якщо буде дозвіл збивати російські літаки в російському повітряному просторі.
Однак з усією зброєю, яку надає Захід, треба уникати вислову "гейм чейнджер", тобто дивовижний засіб, що змінить хід війни.
Жодна зброя не може вирішити хід війни. Єдиною такою зброєю були системи ППО Patriot. Це суто оборонна зброя, яку Україна вимагала все більше і більше. Але жодна наступальна зброя, яку отримала Україна, не змінила динаміку конфлікту.
Україна у повітрі мала серйозне відставання - і тут F-16 допоможуть.
Те, що викликає серйозне занепокоєння в Києва і західних країн, які надають Україні F-16 - це те, що вони стануть мішенню росіян.
Є занепокоєння через самі F-16, тому що це дуже потужні реактивні літаки. Вони мають величезний повітрозабірник, що як пилосос, засмоктує сміття на злітній смузі. Тож є питання, чи злітні смуги в Україні з ними впораються. Вони потребують технічного обслуговування і це, ймовірно, означає, що до України мають прибути західні підрядники.
Тому людям не варто очікувати, що західні винищувачі раптово змінять динаміку війни. Складно уявити, що це можливо. Та й Росія буде враховувати прибуття літаків. І варто пам’ятати, що у РФ завжди буде більше літаків, ніж в України.
Так, Україні вдається збивати російські літаки і з F-16 шанси збити їх зростуть - за умови що вони матимуть відповідну зброю. Але не треба квапитися, покладаючи надії на прибуття F-16 і те, що вони відразу дадуть Україні перевагу в повітрі. Цього не буде.
До того ж, вони не всі прибудуть одночасно, а надходитимуть поступово. Вони змінять ситуацію, але вони не принесуть Україні раптової перемоги.
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.