RSS

Скандал з добудовою Хмельницької АЕС. Рада дозволила купити російські реактори в Болгарії

2025-02-11 20:31:00
Скандал з добудовою Хмельницької АЕС. Рада дозволила купити російські реактори в Болгарії -

Верховна Рада ухвалила проєкт, який розблоковує добудову двох атомних блоків на Хмельницькій АЕС. Парламент проголосував у цілому за дозвіл "Енергоатому" купити необхідне обладнання в Болгарії і про початок робіт на майданчиках у Нетішині, де розташована станція. Досі спроби затвердити такий закон не мали успіху.

Рішення підтримали 269 депутатів, зокрема фракції "Слуга народу" та "Батьківщина", та групи "Платформа за життя та мир", "За майбутнє", "Довіра" і "Відновлення України".

Саме Верховна Рада має надавати дозвіл на проєктування та будівництво ядерних об'єктів, які мають загальнодержавне значення. Зараз цей дозвіл наданий. І хоча в самому законі не названа сума контракту, критики кажуть, що мова може йти про сотні мільйонів доларів. Принаймні парламент Болгарії дав дозвіл проводити перемовини з продажу обладнання за не менше як 600 млн євро.

Ухвалений Радою документ ще має підписати президент, але він напередодні його публічно підтримав, а після голосування похвалив депутатів.

Частина депутатів та експертів у сфері енергетики вже давно протестують проти добудови ХАЕС і нібито даремного витрачання десятків мільярдів гривень. Вони кажуть про начебто корупційні ризики, пов'язані зі спорудженням. А також вказують на недоцільність втілювати проєкт, у межах якого встановлять реактори російського виробництва, які Болгарія давно отримала від РФ.

Натомість міністерство енергетики переконує, що нові атомні блоки в роботі вкрай необхідні через нестачу електроенергії і постійну загрозу руйнування електро- і теплових станцій Росією. Окрім того, в уряді наполягають, що левова частка обладнання цих блоків було раніше вироблене в Україні.

Поданий урядом законопроєкт про добудову атомних реакторів наприкінці 2024 року у парламенті зняли з розгляду. Але зараз пропрезидентська фракція із союзниками провела через Раду схожий документ. При чому внесла норми щодо атомних блоків у документ, який готували до другого читання зовсім в іншій сфері - про спрощення умов ведення господарської діяльності.

ВВС Україна нагадує, чому ця тема вже тривалий час є такою конфліктною і чому у парламенті та в експертних колах багато противників добудови, попри те, що для України стабільна енергосистема – це питання національної безпеки.

Болгарія і добудова

У Нетішині, де розташована Хмельницька АЕС, недобудовані два енергоблоки – третій готовий на 75-80%, четвертий – на 25-30%.

Будівництво було заморожене на два десятки років, аж поки у квітні 2024 року уряд оголосив про доцільність добудови, через втрати енергетики внаслідок ударів по електро- та теплостанціях російськими ракетами.

Окрім того, в уряді запевняли, що нарощування атомної генерації дозволить утримувати ціни на електроенергію "на прийнятному рівні".

"Без атомної енергетики у нас не буде світла. Якщо ми можемо побудувати ХАЕС-3 та ХАЕС-4, це 2,2 ГВт в систему. І ми це будемо робити", - заявляв міністр енергетики Герман Галущенко.

За його словами, добудова третього енергоблока ХАЕС може тривати 2,5-3 роки, четвертого – до 4 років.

У разі, якщо енергоблоки добудують, Хмельницька АЕС стане найбільшою у Європі, а її загальна потужність становитиме понад 6000 МВт.

Хмельницька АЕС, підготовчі роботи , нові блоки

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Підготовчі роботи на енергоблоках №3 та №4 Хмельницької АЕС ведуться з літа минулого року

У 2024 році рішення про добудову підтримав комітет Верховної Ради з питань енергетики, відповідний законопроєкт мали влітку розглянути у сесійній залі.

Але цього так і не сталося - за нього бракувало голосів і в грудні його зняли з розгляду.

Обидва недобудовані блоки потребують реакторів типу ВВЕР-1000 (водо-водяний енергетичний реактор), що був розроблений "Росатомом" за часів СРСР. Такі реактори працюють в Росії, Китаї, Болгарії та Чехії.

Уряд запланував купити їх в Болгарії, де ще у 90-х роках заморозили будівництво двох блоків АЕС "Белене". Цю тему обговорив Володимир Зеленський минулого року під час візиту до цієї країни. Тоді ж від депутатів президентської фракції лунали заклики поквапитися з купівлею, бо Росія тисне на Болгарію, аби Україні не продали це обладнання.

"Ці блоки такі ж російські, як і українські. Значна частина обладнання була раніше вироблена на українських підтприємствах", - відповів на закид опозиції у Раді депутат Олег Семінський, який доповідав законопроєкт.

Прихильники добудови також наголошують, що будівельний майданчик ХАЕС спроєктований саме під цей тип реакторів, і тому шукати і встановлювати інші потребуватиме значно більше часу і коштів. Експерти також кажуть, що реактори ВВЕР-1000 є основними на українських атомних станціях, вони вже випробувані на предмет безпеки.

Минулого тижня добудову ХАЕС підтримав і Володимир Зеленський.

"Проєкт добудови є ключем до енергетичної незалежності України та енергетичної стабільності регіону, і важливо, щоб народні депутати України підтримали цей проєкт", - сказав Зеленський.

Добудову блоків Герман Галущенко обговорював минулого тижня з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаелем Гроссі. Очільник МАГАТЕ сказав, що у нього "складається враження, що такі наміри - це мудре рішення".

"Атомна енергетика залишалася основою, яка підтримувала економіку в надзвичайно важкий для країни час",– сказав він після переговорів.

На запитання, чи можна будувати ядерні реактори в країні, де триває війна, Гроссі відповів, що це внутрішня справа держави, а МАГАТЕ "лише оцінює питання ядерної безпеки об'єктів".

Ще один аспект - проєкт дає роботу сотням працівникам Запорізької АЕС, які переїхали працювати до Нетішина.

То чому є так багато критики з боку опозиції та антикорупціонерів?

Суперечки і сумніви

Мова йде про кілька причин: вартість проєкту, витрачання державних грошей, реалістичність термінів будівництва, ставлення до проєкту партнерів і навіть дотримання регламенту ВР.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі та міністр енергетики Герман Галущенко

Автор фото,Getty Smages

Підпис до фото,Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі (ліворуч) на зустрічі з міністром енергетики Германом Галущенком назвав наміри добудовувати два енергоблоки ХАЕС "мудрим рішенням".

Деякі опозиційні депутати, зокрема з ЄС, твердять, що із проєктом про придбання у Болгарії реакторів сталася "афера".

Вони нагадують, що попередній законопроєкт був провалений у грудні, але тепер його ключові статті додали в законопроєкт, який не стосується теми енергоблоків, і який вже був ухвалений раніше у першому читанні.

Тож до другого читання атомну тему просто додали до зовсім непрофільного проєкту, щоб можна було швидше ухвалити.

10 січня у парламенті під час спілкування з міністром енергетики представниця фракції "Голос" Інна Совсун, яка є чи не найзапеклішою опоненткою Германа Галущенка, заявила, що запевнення міністра у тому, що проєкт підтримують у США, начебто не відповідають дійсності. І що посольство США стурбоване тим, що такі заяви лунають у публічному просторі.

Ці депутати нагадують, що план будівництва нових блоків був розроблений без консультацій з Європейським Союзом. Це підтвердила й посол ЄС в Україні Катаріна Матернова "Європейській правді".

Вона сказала, що це суверенне право України - будувати чи ні, проте ЄС утримується від підтримки.

"Євросоюз не фінансує розбудову ядерних електростанцій, зокрема через те, що в ЄС є різні позиції щодо ядерної енергетики", – пояснила вона.

Деякі експерти сумніваються у реалістичності термінів будівництва, що їх оголосило міністерство енергетики - 2-3 роки для третього блоку і на рік більше - для четвертого. Зокрема, на думку керівника Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, на таке будівництво може піти 10-12 років.

Експерти припускають, що зараз логічніше будувати не великі атомні блоки, а дрібну і швидку генерацію, яка може давати електрику не через роки, а набагато швидше.

Міністр Галущенко ще влітку минулого року казав, що на добудову блоків планується залучити донорські кошти, а також власні кошти НАЕК "Енергоатом". Які саме - не уточнював.

Проте і ці заяви міністра викликають сумніви в опонентів. А у стінах парламенту лунають побоювання, що без прозорих правил фінансування будівництва виникатимуть підозри у нецільовому використанні грошей.

10 лютого депутат Ярослав Железняк повідомив, що НАБУ відкрило провадження "про розтрату 430 млн гривень на проєкти, пов'язані з будівництвом нових атомних блоків".

Депутат пише у телеграмі, що він та кілька колег передали до НАБУ "факти, як керівництво "Енергоатому" витрачало кошти на різні активності повʼязані з будівництвом блоків", хоча Рада має давати згоду на дії, пов'язані з проєктуванням і будівництвом ядерних об'єктів.

Керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін взагалі заявив, що ухвалення закону - "це фактичне злиття щонайменше $600 млн на російські атомні реактори".

Реакція Зеленського

У вечірньому зверненні Володимир Зеленський похвалив депутатів.

"Україна зможе добудувати ще два енергоблоки на Хмельницькій атомній станції, і це більш ніж 2 гігавати електрики для України. Наші добудовані енергоблоки дадуть Україні змогу навіть у зимові місяці йти без імпорту", - заявив президент.

Він вважає, що це обов'язково допоможе стримувати зростання цін на електрику для людей.

"І навіть щодо спеціальних економічних проєктів із нашими партнерами – зі Сполученими Штатами, із президентом Трампом – щодо спеціальних ресурсів України, видобутку та переробки, Україна тепер зможе говорити більш упевнено, маючи в майбутньому додаткове та значне джерело електрики".

При чому критиків проєкту він звинуватив у лобіюванні власних інтересів.

"Звичайно, є голоси, які критикують. Але це ті голоси, яким дешева енергія в Україні просто невигідна – вони свою кишеню або тих, від кого залежать, наповнюють від дорожчої енергії, ніж атомна. Є всі ці цифри. Кожен може побачити та переконатись. Я вдячний депутатам, які зараз підтримали енергетичну незалежність і промисловий розвиток України".

 

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...