Уряд Швеції презентує новий пакет військової підтримки України. Це найбільший пакет на сьогодні вартістю 13,3 мільярда шведських крон (1,3 млрд доларів). У нього, з-поміж іншого, входять два літаки системи повітряного раннього попередження та управління (AEW&C) ASC-890. Про це пише ВВС Україна.
Ці судна оснащені передовими системами радіолокації, здатними виявляти і відстежувати об'єкти на великій площі, включаючи винищувачі, вертольоти, крилаті ракети і морські цілі.
Літаки мають навчально-технічне обладнання.
За словами міністра оборони Пола Йонсона, ASC 890 має "найбільший вплив на українську протиповітряну оборону", оскільки доповнить й посилить обіцяні винищувачі F-16.
"Вони можуть ідентифікувати крилаті ракети, безпілотники та цілі як на суші, так і на морі", - сказав він на пресконференції.
Літак буде впроваджуватись поступово, оскільки Україна також отримає F-16.
У новому пакеті допомоги Швеція також передасть автоцистерни та весь свій запас бронетранспортерів PBV 302, щоб підтримати розбудову нових бригад української армії.
Пакет включає й ракети Rb 99 (AMRAAM), які можуть використовуватися як на літаках, так і в наземних системах протиповітряної оборони, артилерійські боєприпаси та ресурси для обслуговування раніше переданої техніки.
Шведи допоможуть посилити ППО та спроможність України управляти бойовими діями (для цього нададуть термінали з підпискою на супутниковий зв'язок).
Нинішній пакет військової підтримки стане 16 від Швеції з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Він, з-поміж іншого, передбачає фінансову підтримку коаліцій сил і засобів, підтримку фондів та тимчасових ініціатив, що уможливлюють швидку й масштабну закупівлю обладнання для України.
Напередодні міністр оборони Пол Йонсон заявив, що кілька держав попросили Швецію поставити на паузу плани з надсилання винищувачів Gripen Україні.
Причина полягає у тому, що Бельгія, Нідерланди, Данія та Норвегія вже готують передачу Україні F-16, а тому "Гріпени" мають почекати, щоб не завадити авіакоаліції.
"Нас переконали інші члени авіакоаліції почекати з Gripen", - каже Йонсон.
При цьому міністр не виключає, що країна надасть Україні свої літаки у майбутньому.
"Але зараз фокус для України - впровадити програму прийняття літаків F-16", - додав міністр.
За останніми даними, Україна може почати отримувати F-16 вже найближчими місяцями.
Багато українських воєнних оглядачів обережно ставилися до того, чи варто торкатися теми передачі "Гріпенів", якщо пріоритетом для ЗСУ послідовно називали F-16.
Адже різні літаки потребують різної інфраструктури та обслуговування. Утримання "авіаційного зоопарку" коштує дорого.
Крім того, швидка передача винищувачів Gripen могла переконати західні країни, що для України цього буде достатньо, F-16 їй вже не потрібні.
"Основним бойовим літаком буде F-16… Також розглядається і Gripen, шведська сторона може передати Україні ту кількість, яка у неї є на сьогодні. Про точну кількість ми не говоримо. Але основним бойовим літаком все ж залишається F-16. Якщо буде рішення щодо Gripen, це буде непоганим варіантом", - пояснював у грудні речник Повітряних сил Юрій Ігнат.
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.