Президент України Володимир Зеленський у понеділок візьме участь у Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Протягом вихідних там відбувся черговий раунд міжнародних переговорів про врегулювання російсько-української війни.
Як повідомили в Офісі президента, 15 січня Зеленський почне робочий візит до Швейцарії, пише ВВС Україна.
"У межах візиту президент зустрінеться з головами обох палат парламенту, лідерами партій та президенткою Швейцарії, візьме участь у Всесвітньому економічному форумі та проведе низку двосторонніх зустрічей", — йдеться у заяві відомства.
Напередодні організатори Всесвітнього економічного форуму в Давосі анонсували виступ Зеленського 16 січня зі спеціальною промовою на панелі "Досягнення безпеки та співпраці у фрагментованому світі".
У неділю в Давосі відбулась зустріч представників понад 80 країн та міжнародних організацій, які обговорювали українську "формулу миру". Це вже четверта така зустріч, в якій крім західних країн, які підтримують Україну, беруть участь і держави Глобального Півдня.
Після консультацій голова Офісу президента Андрій Єрмак, який очолював українську делегацію в Давосі, зазначив, що Україна "ніколи не погодиться і не прийме жодного заморожування конфлікту".
"Це неприйнятно для українського суспільства… Україні не потрібні заморожені конфлікти. Україні потрібен справедливий мир,— цитує Єрмака Українська служба "Радіо Свобода". — І Україна хоче не допустити будь-яких потенційних агресій у майбутньому і використовує цю можливість".
У Давосі, а раніше — на Мальті і в Саудівській Аравії, обговорювалася українська "формула миру", яку Зеленський представив на саміті "Великої двадцятки" 15 листопада 2022 року.
Андрій Єрмак каже, що його ніхто не намагався переконати у необхідності територіальних поступок
План складається з 10 пунктів і серед іншого включає виведення російських військ зі всієї міжнародно визнаної території України, в тому числі з Криму, покарання військових злочинців і виплату компенсацій.
Україна розраховує на проведення у майбутньому масштабного міжнародного саміту, де світові лідери затвердять ці загальні принципи врегулювання війни.
Згідно із заявою голови Офісу президента, у Мальті розглянули перші п'ять пунктів "формули миру" (ядерна, продовольча та енергетична безпека, звільнення в'язнів та депортованих, а також відновлення територіальної цілісності України).
У неділю ж обговорювали наступні п'ять пунктів українського плану: виведення російських військ, відновлення справедливості, екологічна безпека, недопущення ескалації та повторення конфлікту, а також підтвердження закінчення війни.
Росія в обговоренні української формули участі не бере, оскільки заперечує проти всіх її пунктів.
У неділю голова МЗС Швейцарії Іньяціо Кассіс закликав знайти спосіб, як зробити Москву частиною дискусій про "формулу миру".
"Нам потрібно буде знайти спосіб включити Росію в цей [мирний] процес. Миру не буде, якщо Росія не скаже своє слово. Але це не означає, що ми повинні просто сидіти і чекати, поки Росія щось зробить зовсім навпаки. Щохвилини, поки ми чекаємо, десятки цивільних в Україні гинуть або зазнають поранень. Ми не маємо права просто чекати", — додав він.
На пресконференції після переговорів у неділю Єрмак заявив, що Україна зацікавлена в участі у переговорах Китаю.
Прем'єр Держради Китаю Лі Цян вже прибув до Давосу
Китайську делегацію на економічному форумі в Давосі очолюватиме прем'єр Держради Китаю Лі Цян. Як повідомляє Reuters, у відповідь на питання, чи планується зустріч Зеленського з Цяном, Єрмак відповів: "Побачимо".
Він додав, що поки що не бачив остаточний графік президента в Давосі.
Кассіс у зв'язку цим також сказав, що "Китай відіграє значну роль". "Ми маємо знайти способи працювати з Китаєм із цього питання", — додав глава швейцарського зовнішньополітичного відомства.
Китаю цього разу не було серед учасників обговорення української "формули миру". Раніше представники Пекіна брали участь лише у форумі в Джідді.
Єрмак повідомив, що своїх представників на форум делегували 39 країн Європи, 18 держав Азії, 12 — Африки, шість — Південної Америки, три — Північної Америки та дві — Океанії.
"Країни регіонів Глобального Півдня все більше включаються до нашої роботи. Це свідчить про розуміння: цей конфлікт у Європі є викликом для всього людства", — заявив Єрмак.
Для України важливо залучити до участі в саміті якнайбільше держав, бо вона прагне заручитися підтримкою не тільки своїх традиційних союзників на Заході, але і на Глобальному Півдні.
Як зазначає Reuters, позиція Глобального Півдня щодо російсько-української війни широко обговорювали перед переговорами в Давосі. Багато держав Африки, Латинської Америки та Близького Сходу не висловлювали чіткої позиції з приводу конфлікту, але брали участь у переговорах у Давасі, продовжує агентство.
Неназвані європейські чиновники, з якими поговорили журналісти Reuters, заявили, що країни Глобального Півдня переважно висловлювали співчуття Україні. При цьому деякі з них говорили про необхідність спробувати розв'язати питання, які порушує Росія.
Єрмак заявив, що під час недільної зустрічі в Давосі ніхто не просив його про будь-які територіальні компроміси з Росією.
Тим часом, як повідомляють агентства Reuters і Bloomberg, на саміті в Давосі Зеленський, який намагається забезпечити нове фінансування для України, може зустрітися з головою банку JPMorgan Chase Джемі Даймоном.
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.