Літак Azerbaijan Airlines, що прямував до Грозного, впав біля казахстанського міста Актау вранці 25 грудня. Офіційно причини трагедії поки що не відомі, але експерти не виключають можливу атаку систем ППО. Кремль закликає "не будувати гіпотези" до завершення слідства.
Влада Казахстану повідомила, що в результаті катастрофи 25 грудня загинули 38 з 67 людей на борту.
Як повідомили ВВС в авіакомпанії, літак прямував до російського Грозного, але його посадку відхилили через туман. У Кремлі заявили, що не будуть "висувати гіпотези" щодо причини катастрофи до завершення розслідування.
Рейс J2-8243 авіакомпанії Azerbaijan Airlines загорівся під час спроби здійснити аварійну посадку поблизу казахстанського міста Актау.
Деякі експерти авіації припустили, що літак збила система протиповітряної оборони над російською республікою Чечня. А державні ЗМІ в Азербайджані цитують офіційних осіб, які стверджують, що це була російська ракета.
Джерела в уряді Азербайджану ексклюзивно підтвердили Euronews у четвер, що причиною катастрофи літака стала російська ракета "земля-повітря". Ракету випустили по безпілотнику над Грозним.
Російські ЗМІ спочатку поширили непідтверджені повідомлення, що літак міг зіткнутися зі зграєю птахів перед тим, як впасти.
Генеральний прокурор Азербайджану заявив, що "всі можливі сценарії" розглядаються, а президент Ільхам Алієв сказав, що поки що рано говорити щось остаточне.
Azerbaijan Airlines заявили, що рейси між Баку та російськими містами Грозний і Махачкала будуть скасовані до закінчення розслідування інциденту.
За словами офіційних осіб, бортовий самописець літака знайшли.
На борту перебували переважно громадяни Азербайджану, але були також пасажири з Росії, Казахстану та Киргизстану.
І Азербайджан, і Казахстан розпочали розслідування інциденту.
Версію про російську ракету підтвердили Euronews джерела в уряді Азербайджану у четвер.
За даними джерел, ракету випустили по рейсу 8432 під час роботи по безпілотнику над Грозним. Уламки уразили пасажирів та екіпаж, коли ракета вибухнула поряд із літаком. Системи GPS-навігації літака були порушені на всій траєкторії польоту над морем.
Як повідомляє бакинське міжнародне видання AnewZ з посиланням на джерела в азербайджанському уряді, ракету випустили із ЗРК "Панцир-С".
За даними російських джерел, під час проходження рейсу Azerbaijan Airlines над територією Чечні російські сили ППО активно намагалися збити українські дрони.
Голова Ради безпеки Чеченської Республіки Хамзат Кадиров підтвердив, що в середу вранці Грозний атакували безпілотники, він зазначив, що жертв і руйнувань немає.
Версію про "зіткнення з птахами" одним з перших озвучив прессекретар "Росавіації" Артем Кореняко, а також державні росЗМІ.
Як зазначає кореспондент ВВС Павло Аксьонов, птахи досить часто потрапляють в авіаційні мотори або стикаються з літаками, проте вкрай рідко такі інциденти призводять до катастроф із загибеллю людей.
У недавній історії було кілька випадків, коли через зіткнення з птахами пілотам довелося здійснювати екстрену посадку, але літаки при цьому зазвичай зберігали керованість.
Крім того, версія про зграю птахів ніяк не пояснює появи характерних отворів у обшивці літака.
Невдовзі після катастрофи представники російських екстрених служб повідомили "Інтерфаксу", що пріоритетною версією є "відмова однієї з основних систем".
"Подав сигнал аварії, а потім літак зник з екранів радарів, — сказав співрозмовник агентства. — Таким чином, версія технічної несправності зараз розглядається як пріоритетна".
Співрозмовник агентства не уточнив, що могло бути причиною такої технічної несправності.
Літаки Embraer ERJ-190-100LR є досить новими і їхні показники повітряної безпеки вважаються високими.
За час експлуатації з такими літаками сталося лише дві катастрофи із загибеллю великої кількості людей, і обидві вони не були пов'язані з технічною несправністю, а були через дії екіпажу.
Пресслужба Azerbaijan Airlines повідомила агентству ТАСС, що літак, що зазнав аварії, був випущений у 2013 році і востаннє проходив повний технічний огляд у жовтні 2024 року.
Інша версія - про влучання в літак вражальних елементів.
Експерти з протиповітряної оборони в коментарі для ВВС припускають, що структура пошкоджень всередині та зовні літака вказує на те, що причиною катастрофи могла бути російська ППО, яка діє в Грозному.
"Це дуже схоже на детонацію ракети протиповітряної оборони позаду та ліворуч від літака, якщо ви подивитеся на сліди від уламків", — сказав Джастін Крамп з консультативної компанії Sibylline для BBC Radio 4.
Після того, як літак фактично впав на землю в районі аеропорту Актау, в інтернеті з'явилося кілька відео, на яких на обшивці літака видно численні отвори.
На горизонтальних і вертикальних рулях уцілілого хвостового оперення помітно, що площини пробиті наскрізь.
При цьому на фотографіях уламків при великому збільшенні помітно, що на видимій частині отворів в фюзеляжі менше, ніж на стабілізаторах у хвості.
Такі отвори можуть з'явитися в результаті попадань елементів бойової частини ракети.
Це поки що найлогічніше пояснення, проте його мінус у тому, що воно не підтверджено іншими фактами: немає жодних заяв служб, які мають можливості стеження за повітряним простором і могли б відстежити пуск ракет.
Немає також коментарів тих, хто чув переговори екіпажу з диспетчерами.
Два пасажири розповіли російському державному порталу RT, що під час спроби посадити літак у Грозному вони почули вибухи.
На користь версії із зовнішнім впливом говорить також той факт, що приблизно в той же час, коли на борту літака Azerbaijan Airlines сталася аварія, російські ППО відбивали атаку українських дронів біля Грозного.
Минулого року через активність БПЛА у цьому регіоні вже закривали аеропорти, а найближчий російський аеропорт на шляху польоту літака було закрито в середу вранці.
Втім, деякі коментатори висловлюють версію, що отвори в обшивці могли утворитися внаслідок вибуху літака після посадки. Цей вибух був добре видно на численних записах камер свідків катастрофи.
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.