В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. За словами Володимира Зеленського, станом на кінець січня у Збройних Силахналічувалосямайже 900 тисяч військовослужбовців. До них належать як мобілізовані, так і ті, хто служить у війську за контрактом.
Яка різниця між цими двома видами служби, та чи відрізняється розмір виплат, тривалість відпусток і лікарняних – пояснює УП Життя.
Служба за контрактом
Контракт про проходження військової служби в Збройних Силах України – добровільна письмова угода, яку укладають громадянин та держава від імені Міністерства оборони. Документ встановлює правові відносини між сторонами на час, коли військовий проходить службу.
Особи рядового складу можуть укласти контракт на термін до 3 років, особи сержантського і старшинського складу – від 3 до 5 років.
Якщо військовослужбовець уклав контракт під час періоду проведення мобілізації, він не розривається та продовжується. За законом "Про військовий обов'язок і військову службу", контрактники служать до закінчення воєнного стану, оголошення демобілізації або до моменту, коли з'являються підстави для звільнення.
Виняток – українці віком від 18 до 25 років. Під час воєнного стану строк контрактної військової служби для них становить один рік.
Крім того, новий договір із ЗСУ доведеться підписати, якщо військовий захоче змінити вид служби.
Хто може піти на контрактну форму служби у війську
Під час воєнного стану укласти контракт можуть українці від 18 до 60 років, які стоять на військовому обліку і придатні до служби за станом здоров’я. Ще одна умова для контрактників – наявність базової загальної середньої освіти.
Для того, щоб добровільно потрапити до війська, можнапіти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Також можна напряму звернутися з цим до конкретного військового підрозділу. Ще один спосіб –скористатися платформами з військовими вакансіями, через які підрозділи рекрутують людей.
Одна з головних відмінностей служби за контрактом від мобілізації – у межах першої є можливість обрати підрозділ і спеціальність. Однак це може не спрацювати, коли бажаний підрозділ повністю укомплектований або він не потребує нової людини на певну військову посаду.
За законом "Про військовий обов'язок і військову службу", перед тим, як укласти контракт, людина повинна пройти професійно-психологічний відбір, перевірку та випробування. Військовозобов'язаногоперевірятимуть на рівень фізичної підготовки, мотивацію до служби, психологічну стійкість.
Випробування буде тривати у термін від одного до шести місяців. Перед цим людина має пройти медичний огляд у військово-лікарської комісії. Якщо вона не пройшла відбір, її мобілізують.
Утім, випробування не доведеться проходитикурсантам військових вишів, військовим, які раніше проходили службу упродовж шести й більше місяців, та військовослужбовцям Служби безпеки, зовнішньої розвідки, Управління державної охорони.
Контрактники служать у війську до кінця воєнного стану або до оголошення демобілізації
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.