RSS

Дагестан. Чому там стався антиєврейський бунт і може бути найбільша непокора Москві

2023-10-31 12:43:00
Дагестан. Чому там стався антиєврейський бунт і може бути найбільша непокора Москві -

Антисемітські протести у Дагестані стали ще одним підтвердженням напруженої ситуації в цьому регіоні в останні роки. Дагестан давно був і зараз лишається одним із найбільш нестабільних регіонів Росії.

Бунт в аеропорту Махачкали 29 жовтня, коли розлючені люди намагалися не випускати пасажирів з літака, що прилетів з Ізраїлю, це далеко не єдиний приклад збурень і радикалізму у тому регіоні.

Саме такі події давали підстави деяким експертам називати Дагестан одним із найвірогідніших місць РФ, де антивладні настрої можуть бути найсильнішими.

 

Антиєврейський бунт

Ще у суботу ввечері мешканці Дагестанського Хасавюрта зібралися біля готелю "Фламінго" через чутки, що в ньому поселили "біженців з Ізраїлю". Вони кидали у вікна каміння і врешті домоглися оглянути готель, щоб пересвідчитись, що там "немає євреїв".

Увечері 29 жовтня натовп прорвався в будівлю аеропорту Махачкали і на льотне поле, щоб не допустити прибуття літаком "біженців з Ізраїлю".

Інформація про те, що їх нібито збираються поселити в Дагестані, поширювалася в місцевих телеграм-каналах напередодні і спричиняла обурення мусульман.

Деякі з протестувальників дісталися до аеропорту з палестинськими прапорами та антиізраїльськими плакатами.

карта

АВТОР ФОТО,ВВС

В пошуках "євреїв" мітингувальники почали перевіряти документи людей, які виходили з аеропорту.

Роботу аеропорту паралізували, літаки, які мали приземлитися, перенаправили на інші аеродроми. Звільнити аеропорт від протестувальників правоохоронці змогли через кілька годин.

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за статтею про масові заворушення і назвав події "погромами", учасники яких "чинили збройний опір правоохоронцям".

Силовики затримали 60 осіб, а глава республіки Сергій Меліков звинуватив у заворушеннях "зрадників" і "бандерівців".

Він заявив, що "нікому не буде прощення". Він також сказав про український слід в цих подіях, бо нібито канал "Утро Дагестана", у якому з’являлася інформація про появу біженців-ізраїльтян у республіці, адмініструється з України.

Меліков запропонував бунтівникам "змити ганьбу", вирушивши воювати проти України.

Володимир Путін взагалі звинуватив у організації погромів Україну та західні спецслужби.

МЗС України назвав це перекладанням відповідальності з хворої голови на здорову.

А Володимир Зеленський заявив, що вдруге за цей рік в Росії втрачається контроль за подіями. "То заколотники йдуть на Москву, і ніхто їх не зупинить, то випаровується вертикаль влади в Дагестані, і відбувається справжній погром", - заявив Зеленський.

Махачкала аеропорт

АВТОР ФОТО,REUTERS

Підпис до фото,

Дагестанці протестували проти розміщення в республіці біженців з Ізраїлю

Протести проти мобілізації

Однак участь у війні – це ще одна тема, що спричинила радикальні настрої в Дагестані. Саме в цій республіці протести проти мобілізації минулого року були найпомітнішими в Росії.

У вересні 2022-го місцеві жителі перекривали дороги, виходили на маніфестації у Махачкалі, скандуючи "Це не наша війна", "Наші діти – не добриво", "Ні війні!".

За даними російської служби ВВС, на той час Дагестан був на першому місці за кількістю загиблих у війні – понад 300 осіб.

Станом на жовтень 2023 року, загинуло щонайменше 712 вихідців з Дагестану. Республіка - серед "лідерів" регіонів, які мають найбільше смертей військових (на першому місці – Краснодарський край).

Не залишився непоміченим у соцмережах і випадок в одній із шкіл Дагестану, який стався за кілька місяців до згаданих протестів минулого року.

У мережі ширилося відео, на якому під час останнього дзвінка у школі міста Ізбербаш школярка у мікрофон сказала: "Ні війні! Свободу Україні! Путін - чорт!" Через деякий час дівчина та її матір записали відео з вибаченнями.

протести проти мобілізації

АВТОР ФОТО,ВВС

Підпис до фото,

Жінки на протесті проти мобілізації у Дагестані, вересень 2022 року

Чому бунт в Махачкалі став можливим

Експерти, з якими спілкувалася ВВС, сходяться на думці, що в останніх подій в Дагестані є кілька причин.

"В російському інформпросторі - передусім у пропагандистському - на телебаченні, у соціальних мережах- антисемітизм присутній. Російська пропаганда стала на бік ХАМАС. Якщо на телеканалах це проявлялося завуальовано, словами експертів, то в соціальних мережах, особливо у мусульманських регіонах це обростало певними чіткими артикульованими наративами", - каже ВВС Україна директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства і експерт з питань Кавказу Віталій Кулик.

"Сам Путін час від часу робить відверті антисемітські зауваження. Люди ж чують з центру про те, що ХАМАС - це не терористи, що Ізраїль - це Захід, що ХАМАС бореться за віру, за палестинців. Ну то хто винен? Євреї винні – така логіка. Давайте погромимо один літак", - зауважує Віталій Кулик.

Офіційна позиція України в оцінці подій в Дагестані також ґрунтується на висновку про те, що це є наслідком, як сказав президент Зеленський, "поширеної в Росії культури ненависті до інших народів".

Керівник російського інформаційно-аналітичного центру "Сова" Олександр Верховський також наголошує, що за ситуації, коли "вище керівництво може дозволити собі сумнівні жарти", то "на кілька поверхів нижче ви вже можете дозволити собі більше".

За його словами, до 2014 року тема антисемітизму в Росії піддавалася дуже жорсткій цензурі, але потім почала слабшати.

"Я думаю, що коли люди живуть в ситуації неблагополуччя, загрози, загального соціального дискомфорту, вони починають сприймати ці конспірологічні пояснення (про "єврейську змову" - Ред.) ближче до серця", - каже Олександр Верховський у коментарі BBC.

Кримінал і бідність

Дагестан, вибух на автозаправці

АВТОР ФОТО,REUTERS

Підпис до фото,

Цього літа від вибуху на АЗС у Махачкалі загинули 35 людей

Однак лише антисемітські настрої навряд чи могли бути єдиною причиною подій, що сталися у Дагестані.

Після двох чеченських воєн Дагестан став місцем постійного неспокою. Впродовж нульових років не припинялися теракти і вбивства. Серед загиблих були міністр з питань національної політики, прессекретар президента, заступник муфтія Дагестану і десятки інших причетних до влади.

Криміногенна ситуація в республіці, згідно з даними порталу правової статистики генпрокуратури РФ, найгірша серед республік Північного Кавказу.

Окрім того, у Дагестані, як пишуть російські медіа, один з найнижчих показників рівня життя у порівнянні з іншими регіонами РФ.

"На мою думку, це зараз найслабше і найконфліктніше місце в Росії. Це один з найбідніших і найбільш корумпованих регіонів Російської Федерації, найбільш етнічно неоднорідний, з високим рівнем ісламського радикалізму", - наголошує директор центру "Пента" Володимир Фесенко.

Віталій Кулик також зауважує, що весь Північний Кавказ, за винятком Чечні, це достатньо депресивний регіон. Але Дагестан має свої особливості.

"Тут близько 20-25 років тому стався демографічний бум, з’явилося ціле покоління молодих людей, які сьогодні не бачать свого майбутнього. Знайти роботу складно. Міграція в центр Росії, навіть у Краснодарський чи Ставропольський край, вже не кажучи про Москву, закритий. Ця молодь фактично "зачинена" в межах Північного Кавказу. Вихлоп незадоволення має бути кудись спрямований. Тому маленька іскра – і пішло", - вважає експерт.

Путін, Дагестан

АВТОР ФОТО,EPA

Підпис до фото,

Володимир Путін на урочистостях з нагоди 100-річчя від дня народження Расула Гамзатова

Бунтів не уникнути?

Віталій Кулик вважає, що через це люди, які не бачать свого майбутнього, шукатимуть винних і бунтів не уникнути.

"Спочатку винні будуть євреї, потім у випадку послаблення федерального центру – етнічні росіяни", - наголошує він.

Володимир Фесенко вважає, що "це тільки початок".

"Путін намагався направити гнів проти України, але бумеранг повертається в саму Росію, і знову і знову проривається всередину РФ – чи то заколотом Пригожина, чи то погромом у Дагестані", - пише політолог у фейсбуку.

Водночас Віталій Кулик наголошує, що оскільки Дагестан не є моноетнічною республікою, він має багато протиріч етнічного, кланового, політичного характеру.

Це, на його думку, "унеможливлює появу сильних лідерів і угруповань, які могли б вступити у комунікацію з зовнішніми центрами, шукати партнерів по Північному Кавказу" з метою протистояти впливу центральних органів влади.

"З іншого боку, саме це і створює "котел" з варивом різноманітних тенденцій, ідей. Складається враження, що ФСБ просто не встигає контролювати всі ці процеси. І вони - швидше за все - рано чи пізно вийдуть на поверхню і вибухнуть", - додає він.

Тому, вважають експерти, Дагестан є тим місцем, де імовірність бунтів зростає і які у подальшому можуть перекинутися на сусідні республіки.

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...