RSS

Зеленський поїде в Саудівську Аравію. Будуть перемовини про мир зі США

2025-03-06 20:26:00
Зеленський поїде в Саудівську Аравію. Будуть перемовини про мир зі США -

Президент України Володимир Зеленський заявив про відновлення співпраці зі США і швидку зустріч у Саудівській Аравії. Про це він заявив під час виступу на засіданні Євроради у Брюсселі.

"Я хочу повідомити всім вам, що наші команди – України та Америки – відновили роботу. Сподіваємося на змістовну зустріч наступного тижня", - заявив Зеленський.

Американські ЗМІ одразу повідомили, що така зустріч відбудеться 12 березня в Саудівській Аравії.

"Рубіо, Віткофф, Волц вирушать у вівторок до Ер-Ріяда, щоб зустрітися з українцями, зокрема Єрмаком", – написала про майбутню американсько-українську зустріч у мережі X журналістка Fox News Жакі Гайнріх.

У вечірньому зверненні Зеленський підтвердив цю інформацію і додав деталей.

"Наступного тижня, в понеділок, запланований мій візит у Саудівську Аравію для зустрічі зі спадкоємним принцом. Після того моя команда залишиться в Саудівській Аравії для роботи з американськими партнерами. Україна найбільше зацікавлена в мирі", - пояснив він алгоритм.

Зеленський також виклав своє бачення першочергових кроків для перемир'я.

"Першочергово можуть бути встановлені та повністю проконтрольовані тиша в небі (зупинка ударів ракет, далекобійних дронів і бомб по енергетичній та іншій цивільній інфраструктурі), а також тиша на морі, тобто зупинка всіх бойових операцій у Чорному морі, що дасть змогу гарантувати спокійне та безпечне судноплавство".

Володимир Зеленський під час свого виступу у Брюсселі також назвав кроки, необхідні для миру.

"Усі мають упевнитися, що Росія, як єдине джерело цієї війни, визнає необхідність її завершення", – пояснив Зеленський. Для цього Росія має припинити атаки "на енергетичну та іншу цивільну інфраструктуру", тобто погодитися на "перемир'я щодо використання ракет, бомб і далекобійних дронів", а також на "перемир'я на воді, тобто припиненням військових операцій у Чорному морі".

Ще одним кроком президент назвав "довіру до обставин, в яких проходять переговори".

"Усім нам потрібно відчути, що росіяни нас не обманюють. Звільнення полонених може стати засобом встановлення базової довіри", – сказав Зеленський.

Водночас представник Дональда Трампа з питань Росії та України закликав Зеленського підписати угоду про корисні копалини, щоб зробити крок уперед у взаєминах з США і можливо скасувати призупинку допомоги США Україні.

Про це Келлог заявив під час свого виступу у Раді з міжнародних відносин.

За словами Келлога, угода створить "фундамент, на якому Сполучені Штати зможуть отримувати пряму віддачу від своїх інвестицій в Україну". саме угоду про корисні копалини Келлог називає "фактичною гарантією безпеки".

Про що говорили на саміті

Макрон

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Перша двостороння зустріч президента Зеленського на саміті відбулася з президентом Франції Еммануелем Макроном

Лідери ЄС зібралися 6 березня у Брюсселі на спеціальну раду з питань оборони. На порядку денному - збільшення обороноздатності Європи та підтримка України на тлі призупинки допомоги США.

Президент України Володимир Зеленський також приїхав на саміт, на який Україна покладає великі надії.

"Ми дуже вдячні, що ми не самотні. І це не просто слова", – сказав Зеленський, стоячи поруч із головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та головою Євроради Антоніу Коштою.

Саміт з оборони в Брюсселі зібрали екстрено після того, як Сполучені Штати призупинили всю військову допомогу Україні, разом з обміном розвідданими. Рішення адміністрації Трампа сталось після різкого загострення стосунків між США та Україною протягом останнього тижня.

Напередодні президент Франції Еммануель Макрон під час звернення до нації заявив, що готовий надати європейським союзникам захист ядерним потенціалом Франції. Франція також запропонувала свої розвіддані Україні.

Лише день тому Росія вчергове атакувала Україну ракетами. Внаслідок удару по готелю в Кривому Розі загинули чотири людини, ще десятки постраждали. Такі удари можуть стати більш смертоносними після того, як США припинили ділитися своїми розвідданими з Україною.

Урсула фон дер Ляєн назвала зустріч у Брюсселі "поворотним в моментом в історії".

Хоча в цей день для України була і прикра новина - влада Бельгії повідомила, що зможе передати Україні винищувачі F-16 не цього року, а наступного.

Володимир Зеленський і Емманюель Макрон обговорили зустріч військових представників держав, яка відбудеться 11 березня в Парижі. Тема зустрічі – гарантування безпеки в межах закінчення війни.

План переозброїти Європу

У понеділок голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про безпрецедентний оборонний пакет, який отримав назву ReArm Europe.

Вона заявила, що Європа зіткнулася з "очевидною та нагальною небезпекою такого масштабу, якого ніхто з нас не бачив за своє доросле життя".

Фон дер Ляєн заявила, що три пропозиції в плані мають підтримати Україну та "вирішити довгострокову необхідність взяти на себе набагато більше відповідальності" за європейську безпеку. Ці слова, вочевидь, означають, що Європа більше не може автоматично покладатися на допомогу США у захисті континенту.

План ReArm Europe пропонує:

  • Дозволити країнам збільшувати рівень національного дефіциту, щоб збільшити витрати на оборону.
  • 150 мільярдів євро у вигляді позик на інвестиції в оборону в сферах - наприклад, протиповітряна та протиракетна оборона, системи боротьби з безпілотниками та військова мобільність.
  • Дозволити країнам перенаправляти кошти, призначені для програм регіональної політики ЄС (політики, спрямованої на нівелювання відмінностей між більш і менш заможними регіонами) на витрати на оборону.
Володимир Зеленський з головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та головою Євроради Антоніу Коштою

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Володимир Зеленський з головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та головою Євроради Антоніу Коштою

Європейському інвестиційному банку також дозволять фінансувати військові проєкти.

За словами фон дер Ляєн, ReArm Europe може звільнити загалом 800 млрд євро на оборонні витрати.

Ще одна ініціатива щодо оборони України, про яку знову заговорили напередодні саміту - це захист українського неба. План Sky Shield, розроблений військовими експертами, дозволить залучити 120 винищувачів європейських військово-повітряних сил, без участі НАТО.

Багато європейських лідерів кажуть, що підтримують швидкі та рішучі дії щодо забезпечення безпеки континенту.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск назвав ReArm Europe "фундаментальним зрушенням".

"Європа загалом здатна перемогти у будь-якій військовій, фінансовій, економічній конфронтації з Росією - ми просто сильніші, - сказав Туск перед самітом. - Нам просто треба було почати вірити у це. І сьогодні це, здається, відбувається".

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що французька ядерна парасолька, яку запропонував президент Франції Еммануель Макрон, може стати серйозним стримуванням для Росії. Хоча на думку канцлера Німеччини Олафа Шольца, Європа не повинна відмовлятися від участі США в ядерному стримуванні.

Водночас не всі європейські лідери готові надавати Україні військову підтримку.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо раніше заявив, що підхід ЄС "мир через силу" є "нереалістичним".

А угорський прем'єр Віктор Орбан у листі Антоніу Кошті заявив, що Україна не повинна згадуватися у жодному письмовому документі за підсумками саміту.

Орбан, який раніше неодноразово намагався заблокувати допомогу ЄС Україні і підтримував Трампа за те, що той "хоробро стоїть за мир", заявив, що зараз існує "стратегічний розкол між більшістю Європи та США".

"Одна сторона наполягає на затягуванні війни в Україні, а інша прагне припинення конфлікту", - сказав він.

Важливий день для Естонії

Хоча Україна була ключовою темою сьогоднішньої зустрічі, саміт у Брюсселі також став важливим днем ​​для Каї Каллас, колишньої прем'єр-міністерки Естонії та віцепрезидентки Європейської комісії.

Лідери ЄС обговорили, що Естонія, яка межує з Росією, може зробити для посилення власної безпеки, а також досягнення угоди щодо України.

Звертаючись до преси, Каллас сказав, що коли йдеться про фінансування оборони Естонії, "розглядаються всі варіанти" - від грантів до зміни фіскальних правил.

Стосовно України Каллас заявила, що не можна недооцінювати силу та економічну потужність Європи.

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...