У середу, 19 березня, Україна та Росія провели очікуваний обмін полоненими.
Про це першою повідомила російська державна агенція "РИА Новости" з посиланням на міноборони РФ.
Там заявили, що Росія повернула 175 своїх військових та передала Україні 175 військовополонених ЗСУ, а також 22 тяжко поранених - "як жест доброї волі".
Згодом обмін підтвердив Володимир Зеленський.
"Ще один день, коли Україна повертає своїх. 175 наших захисників звільнено з російського полону. Ще 22 захисники повертаються додому завдяки заходам поза обмінами. Серед них важкопоранені та воїни, яких Росія переслідувала за вигадані злочини", - заявив він.
Президент додав, що це - один із найбільших обмінів.
Він розповів, що повернулися військові Збройних сил, ВМС, Нацгвардії, Сил територіальної оборони та прикордонної служби, які захищали Україну на різних напрямках – у Маріуполі, на "Азовсталі", на Донеччині, Луганщині, Херсонщині, а також Харківщині, Миколаївщині, Запоріжжі, Сумщині та Курщині.
Зеленський також наголосив на ролі ОАЕ в проведенні обміну.
"Ми вдячні всім нашим партнерам, особливо Об'єднаним Арабським Еміратам, за те, що сьогоднішній обмін став можливим", - зазначив він.
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими зазначили, що троє зі звільнених перебували під так званим слідством, що можна "вважати додатковими тортурами як для українських військовослужбовців, так і для їхніх рідних та близьких".
Серед звільнених - 149 військових ЗСУ та четверо тероборонівців, 11 представників ВМС, восьмеро нацгвардійців (зокрема троє з "Азова"), а також троє прикордонників.
Додому повернулися 166 рядових та сержантів та дев'ятеро офіцерів, уточнили у штабі.
"Завдяки копіткій роботі Коордштабу поза обмінами також повернуто 22 важкопоранених воїна: 21 представника ЗСУ та одного прикордонника", - йдеться у заяві.
У штабі зазначають, що повернуті з полону мають проблеми зі здоров'ям, важкі поранення та травми.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що це був 62-й обмін військовополоненими між Росією та Україною.
Загалом з початку повномасштабного вторгнення вдалося повернути вже 4 306 українців.
Про план обміну стало відомо після телефонної розмови президента США Дональда Трампа з російським лідером Володимиром Путіним, яка відбулася напередодні.
Згідно із заявою Кремля, під час розмови Путін проінформував Трампа про обмін між російською та українською сторонами, що відбудеться 19 березня у форматі 175 на 175 осіб.
Також Путін пообіцяв передати Україні й важкопоранених військових.
Після цього Володимир Зеленський повідомив, що знає про ці плани.
"Це заздалегідь продуманий наш обмін, але в будь-якому випадку обміни - це прекрасно для України", - заявив він у розмові з журналістами.
Попередній обмін полоненими між Росією та Україною відбувся 5 лютого - 150 на 150. Він був другим від початку 2025 року.
Тоді українська влада повідомила, що серед звільнених бійці Військово-морських сил, які потрапили в полон у Маріуполі та Запорізькій області, Повітряних сил, військові Десантно-штурмових та Сухопутних військ, нацгвардійці, прикордонники, тероборонівці, а також поліцейський.
Деякі з військових перебували в полоні понад два роки. Серед звільнених - солдати, сержанти і офіцери ЗСУ.
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.