RSS

США призупинили обмін розвідданими з Україною. Як це вплине на війну?

2025-03-05 20:20:00
США призупинили обмін розвідданими з Україною. Як це вплине на війну? -

США зробили "крок назад" в обміні даними розвідки з Україною, заявив радник з питань національної безпеки Майк Волц під час спілкування з журналістами.

Про це пише ВВС Україна.

Представник американської адміністрації також заявив, що США "ставлять на паузу і переглядають усі аспекти цих відносин".

За словами Волца, він повідомив про це свого українського колегу під час телефонної розмови, хоча й не вказав, з ким саме він говорив. Джерела ВВС Україна в Офісі президента повідомили, що йдеться про голову ОП Андрія Єрмака.

Водночас, як заявив Волц, він мав "хорошу розмову" про місце та зміст наступного раунду переговорів, і спрогнозував, що новин варто очікувати найближчим часом.

Раніше про те, що США припиняють обмін розвідувальними даним з Україною із посиланням на трьох чиновників, знайомих із ситуацією, повідомила Financial Times. За оцінками оглядачів, це може серйозно ускладнити здатність ЗСУ атакувати російські війська.

Як пише FT, співпраця з розвідкою США необхідна для здатності українських сил ідентифікувати та знищувати російські воєнні цілі.

Тоді як США також формально заборонили своїм союзникам ділитися даними американської розвідки з Україною, двоє чиновників у розмові з FT заявили, що ті союзники, які мають свої “ресурси” в Україні і далі надаватимуть Києву інформацію. Однак це не стосуватиметься важливих даних із прив'язкою до часу, зокрема, тих, що дозволяють Україні завдавати високоточних ударів по російських цілях, які пересуваються.

Про призупинку обміну американськими розвідданими з Україною повідомляє і Fox News. Там посилаються на керівника ЦРУ Джона Реткліфа. Директор ЦРУ "мовчазно підтвердив" цю інформацію телеканалу і послався на "паузу на воєнному фронті, на фронті розвідки, щоб залучити усіх до підтримки миру у всьому світі".

Що давали американські розвіддані

Пол Адамс, дипломатичний кореспондент ВВС

Точний внесок даних американської розвідки для України під час війни ніколи не оцінювали вголос зі зрозумілих причин.

Але більшість аналітиків погоджуються у двох важливих моментах: це допомагало Україні планувати наступ проти російських сил та давало Києву життєво важливу превентивну інформацію про загрози від російських ракет та дронів.

Інформація із супутників та перехоплення радіосигналів дозволяли українським силам на фронті знати, де перебувають російські сили, їхнє пересування та потенційні наміри.

Без даних американської розвідки Україна не могла б настільки ефективно використовувати далекобійну зброю, зокрема, і американські ракетні системи Himars чи системи Stormshadow, що їх постачає Британія та Франція.

Постійний потік інформації, який Вашингтон надавав в режимі реального часу, також давав інформацію щодо можливих загроз для критичної інфраструктури та цивільного населення.

Українська система оповіщення про повітряні тривоги більшою чи меншою мірою покладається на систему раннього оповіщення з американських супутників, яка може помічати літак чи запуски ракет з глибокого тилу на території Росії.

Цілком очевидно, що США використовують призупинення військової та розвідувальної допомоги як ще один – і жорсткий – інструмент дипломатичного тиску.

Радник з питань національної безпеки США Майк Волц заявив, що військова допомога США може відновитися, якщо Україна погодиться взяти участь у дипломатичних зусиллях США.

Директор ЦРУ Джон Реткліфф заявив Fox business, що пауза "завершиться". Але цілком ясно, чого саме Білий дім хоче від президента Зеленського за це.

Як це вплине на поле бою та ППО

Павло Аксьонов, військовий кореспондент ВВС

Значення американських розвідданих для України складно переоцінити.

Йдеться про інформацію різного роду, починаючи від донесень з джерел у Росії, супутникових знімків поверхні території, яку контролюють російські війська, і закінчуючи оперативною інформацією про повітряну обстановку.

Наприклад, біля західних кордонів України та над акваторією Чорного моря чергують літаки-розвідники, які сканують повітряний та наземний простір. Літаки оснащені різними датчиками, які дозволяють бачити об'єкти і в повітрі та на землі, ідентифікувати їх не лише за класом, а навіть визначати з точністю до конкретного типу.

Ці дані дозволяють оперативно відстежувати важливі цілі, нівелювати загрозу, що походитьвід них, і навіть вражати. Це стосується, перш за все, повітряних цілей — літаків, крилатих і балістичних ракет.

Наземні радіолокаційні засоби, що є в розпорядженні ЗСУ, за своїми можливостями поступаються західним. Як мінімум, в українських військових буде просто менше джерел інформації, і це позначиться на протиповітряній обороні.

Himars

Автор фото,EPA

Підпис до фото,Дані американської розвідки допомагали Україні ефективно використовувати ракетні системи Himars

Розвідувальна інформація також допомагала українцям контролювати російські тили, виявляти важливі цілі та вражати високоточною зброєю. Це могли бути склади, штаби або навіть цілі, що рухаються.

Цю інформацію американці отримували з кількох джерел, у тому числі із супутників приватних космічних компаній.

На момент написання цього тексту не було остаточно зрозуміло, наскільки всеосяжна ця заборона, чи зможуть ЗСУ якимось чином отримувати супутникові знімки та використовувати їх.

Неясно, чи є якісь можливості отримувати дані через союзників у Європі, чи американці наклали повну заборону на передачу відомостей українцям, чи можливо, що ці обмеження стосуються лише території Росії, але не окупованих українських земель.

Як би там не було, ця заборона доповнює припинення постачання ракет для ППО, і разом вони послаблюють захист українських міст та мирних жителів від обстрілу російських ракет.

Шок не лише для Києва

Френк Гарднер, кореспондент ВВС з питань безпеки

Розвіддані з Британії та від інших союзників і надалі можуть надходити в Київ.

Виглядає також, що після того, як президент Трамп отримає угоду про копалини, яку він так хоче, а також відбудуться певні поступки в напрямку мирної угоди, співпрацю з американською розвідкою буде поновлено.

І все ж, її призупинення стало серйозним шоком – не лише для України, і не лише для найближчого союзника США – Британії, але для усієї англомовної спільноти "п'яти очей" - США, Британії, Канади, Австралії та Нової Зеландії.

В цій спільноті США, які витрачають на розвідку 100 млрд доларів щороку, мають левову частку. Для порівняння, Британія, яка забезпечує більшу частину збору розвідданих, має бюджет на розвідку, що є у 20 разів меншим.

Призупинка військової допомоги

Інформація про припинення обміну розвідданими з'явилася після рішення адміністрації Трампа про призупинення військової допомоги Україні. Це, своєю чергою, стало наслідком суперечки у Білому домі між президентом Трампом і віцепрезидентом Венсом та президентом Зеленським.

Від початку російського вторгнення США були найбільшим донором саме у військовій допомозі Києву.

Про призупинення американської військової допомоги стало відомо у понеділок. А у вівторок президент Зеленський заявив, що йому прикро за сварку в Білому домі, і запропонував поетапне перемир'я.

У дописі в соцмережах він також заявив, що готовий у будь-який момент підписати з президентом Трампом угоду про мінеральні ресурси.

Волц

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Радник з питань найбезпеки Волц в один день підтвердив припинення надання розвідданих від США Україні, і розповів про умови відновлення американської військової допомоги

У своєму зверненні у вівторок президент Трамп, який раніше називав Зеленського "диктатором", заявив, що він цінує останні заяви українського лідера.

А у середу радник з питань нацбезпеки Майк Волц припустив, що військову допомогу Україні може бути відновлено.

"Гадаю, якщо ми зможемо конкретизувати (мирні) перемовини і просунутися в їхньому напрямку, і, фактично, покласти на стіл варті довіри заходи, тоді президент може серйозно розглянути можливість припинення цієї паузи у постачанні (військової допомоги", - заявив Волц Fox News.

"Негайний вплив"

Припинення передачі розвідданих для України "матиме негайний вплив" на здатність України захищати себе, розповів ВВС колишній високопосадовець міністерства оброни США Мік Мулрой.

"Неможливо замінити можливості США у розвідці допомогою європейців", - каже колишній заступник міністра оборони та офіцер-спецпризначенець ЦРУ.

"Це, очевидно, заохотить Росію посилити захоплення українських територій і відштовхне від переговорів", - вважає Мулрой.

Що ж до ширшої військової допомоги, то тут нестача американської частини стане "дуже відчутною" приблизно від травня, - "саме тоді почнеться брак боєприпасів".

На думку колишнього американського посадовця, "найкращий спосіб отримати згоду Росії (до миру) – це об'єднаний фронт з Україною та Європою".

"Росія реагує лише на силу, - каже Мулрой. – Не на компліменти чи поступки".

 

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...