RSS

Рада захистила сперму загиблих військових і легалізувала посмертне батьківство

2024-02-07 19:45:00
Рада захистила сперму загиблих військових і легалізувала посмертне батьківство -

Верховна Рада передбачила процедуру, яка дозволить чоловікам та жінкам (не лише військовим) стати батьками після смерті – їхні партнери зможуть використати заморожені репродуктивні клітини, щоб народити дитину. Ці діти будуть визнані рідними дітьми загиблих з усіма правами, які передбачає законодавство.

Про це пише ВВС Україна.

Депутати для цього ухвалили два документи, один - найважливіший - в цілому, ще один допоміжний - у першому читанні. Для запуску схеми на повну потрібне схвалення обох і підписання їх президентом, але проблему можливого знищення сперми загиблих військових ухвалений в цілому документ вже знімає.

Цей крок парламент здійснив після гучного скандалу наприкінці січня, коли стало відомо, що Рада заблокувала можливість посмертного батьківства та навіть передбачила примусову утилізацію замороженого біоматеріалу військових в разі їхньої загибелі.

Про нові зміни оголосив Михайло Радуцький, голова парламентського комітету з питань здоров’я нації, який був автором скандальних правок до попередньої редакції закону і обіцяв виправити ситуацію.

Що передбачають зміни

За словами Радуцького, Рада ухвалила в цілому законопроєкт №10448. Саме він містить ключові нововведення.

Якщо в попередній редакції після смерті військового зберігання репродуктивних клітин припинялося і їх мали утилізувати, то в новій редакції в разі загибелі військового (чи військової) або визнання померлим репродуктивні клітини зберігаються коштом держави протягом трьох років.

Після цього терміну вони також можуть зберігатися, але вже коштом особи, яку померлий за життя вказав розпорядником свого біоматеріалу.

Революційність документа полягає в тому, що закон вперше передбачає можливість для громадянина розпорядитися своїми репродуктивними клітинами на випадок своєї смерті, оголошення судом померлим або безвісти відсутнім.

Йдеться про будь-якого громадянина, а не тільки військовослужбовця.

У разі народження дітей, відповідно до прижиттєвого розпорядження громадянина і завдяки репродуктивним технологіям, загиблий "визнається батьком чи матір’ю народженої у такий спосіб дитини".

сперма

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

Підпис до фото,

Так виглядають пробірки з замороженою спермою

Протягом трьох місяців після набуття чинності закону уряд має ухвалити додаткові норми, щоб врегулювати всі юридичні нюанси.

Водночас закон визнає чинними заповіти та інші нотаріально посвідчені волевиявлення громадян щодо їхнього біоматеріалу, укладені до ухвалення цього закону.

Високо оцінила новий документ юристка Олена Бабич, з допису якої у соцмережах розпочався весь скандал довкола попереднього закону.

"Я не можу повірити своїм очам! Ним планується реалізувати те, про що ми з репродуктивною спільною говорили й намагались зробити багато років — законодавчо врегулювати використання репродуктивних клітин після смерті особи й не тільки військовослужбовців", - писала вона у фейсбуці.

Крім того, Рада в першому читанні ухвалила ще один законопроєкт № 10450 про внесення змін до Цивільного кодексу.

Радуцький пояснив, що він потрібен для "визнання батьківства та поширення на таких дітей пільг".

"Ми додаємо, що захисник у разі смерті може розпорядитися репродуктивними клітинами, написавши відповідне розпорядження, а також застосувати допоміжні репродуктивні технології. Ця фізична особа визнається батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини", - пояснює депутат.

Скандал довкола сперми

Наприкінці січня стало відомо, що в листопадовому законі про право на безоплатне зберігання репродуктивних клітин військових "протягнули" норму про те, що в разі загибелі військових їхній біоматеріал мають утилізувати.

І це при тому, що українське законодавство в принципі містило прогалину в питанні посмертного батьківства.

Фактично не було механізму для громадян, навіть за наявності заповіту, розпорядитися своїм біоматеріалом – спермою, яйцеклітинами чи ембріонами, дозволивши своїм партнерам таким чином мати дітей в разі смерті другого партнера.

Врегулювання цього питання стало особливо актуальним в умовах війни з Росією, коли тисячі чоловіків та жінок щодня ризикують життям та здоров'ям на фронті.

Коли скандал довкола попередньої редакції закону набрав обертів, багато депутатів заявили, що норму про утилізацію біоматеріалу "протягли" в останній момент, що її начебто не схвалював профільний комітет.

Навіть автор скандальної правки Радуцький відхрестився від неї.

Він запевнив, що ідея утилізації біоматеріалу військових є "неправильною і несправедливою стосовно наших героїв і пам'яті про них", та обіцяв все виправити до набуття старої редакції закону чинності.

 

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...