RSS

Путін згоден на перемирʼя, але є "нюанси". Як реагує Трамп

2025-03-13 20:27:00
Путін згоден на перемирʼя, але є -

Президент Росії Володимир Путін під час пресконференції за підсумками зустрічі з Олександром Лукашенком заявив, що згоден "припинити бойові дії". Проте принципове значення мають “нюанси” — гарантії того, що ЗСУ не використають цей час для переозброєння, тоді як у російської армії, за його словами, є перевага на фронті, насамперед у Курській області, пише ВВС Україна.

У Москву, тим часом, прибув представник Дональда Трампа Стівен Віткофф. Він зустрінеться з Путіним, повідомляють російські ЗМІ.

Що заявив Путін

Путін каже, що хоче гарантій, що під час перемир'я Україна не проводитиме мобілізацію, військову підготовку і не отримуватиме зброю.

На питання журналістів про перемир'я, він перш за все подякував Дональду Трампу за те, що той приділяє "стільки" уваги врегулюванню війни.

"Ми погоджуємося з пропозиціями припинити бойові дії. Але виходимо з того, що це припинення має бути таким, яке привело б до довгострокового миру і усунуло б початкові причини цієї кризи", - сказав Путін.

За його словами, Росія зараз має перевагу "на землі", особливо у Курській області, де Путін вчора був із візитом.

"Насправді, я абсолютно переконаний, що українська сторона повинна була б просити про це (про перемир'я - Ред.) у американців найсерйознішим чином, виходячи з тієї ситуації, яка складається… на землі".

За словами Путіна, росіяни "повністю контролюють ситуацію" в Курській області.

Він неодноразово наголосив, що Москва підтримує ідею миру, але "є питання, які треба обговорити".

"Хто віддаватиме накази на припинення бойових дій? І яка ціна цим наказам? Ви уявляєте, майже 2000 км (лінії зіткнення - Ред.)! Хто визначить, де і хто порушив можливу домовленість про припинення вогню вздовж 2000 км? І потім хто на кого звалюватиме порушення цієї домовленості?" - сказав Путін.

Також Володимир Путін не відкидає, що обговорить питання перемир'я з Дональдом Трампом.

Реакція Трампа на "так, але ні" від Путіна

Президент США Дональд Трамп під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рутте, розповів репортерам, що стежить за візитом Стівена Віткоффа у Росію. Він також відреагував на заяви Володимира Путіна щодо пропозиції 30-ти денного перемир'я.

"Він зробив дуже перспективну заяву, але вона була неповною", - сказав Трамп про відповідь Путіна щодо 30-ти денного перемир'я.

Трамп також сказав про візит Віткоффа в Москву, що "справи в Росії йдуть нормально" і відбуваються "дуже серйозні дискусії з Путіним та іншими".

Говорячи про можливість своєї особистої зустрічі з Путіним, Трамп сказав, що хотів би" зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним, щоб покласти край бойовим діям в Україні".

Дональд Трамп приймає генерального секретаря НАТО Марка Рютте в Білому домі

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Дональд Трамп приймає генерального секретаря НАТО Марка Рютте в Білому домі, 13 березня 2025

"Сподіваюся, вони зроблять правильний вибір", - додав він, маючи на увазі Росію.

"Багато деталей підсумкової угоди насправді обговорювалися. Тепер ми подивимося, чи згодна з ними Росія, і якщо ні, то це буде момент, що дуже розчаровує, для всього світу", - цитує Трампа видання AFP.

Президент США додав, що війна в Україні - це "величезні витрати для Сполучених Штатів та інших країн".

Путін не відповів ні "так", ні "ні"

Аналіз Єлизавети Фохт, кореспондентки Російської служби BBC.

Те, що ми почули від Володимира Путіна в Кремлі, безсумнівно, буде сприйнято багатьма експертами як приклад "розумної" дипломатії.

Пропозиція США та України про негайне перемир'я поставила Росію в не найпростішу ситуацію.

Якби Володимир Путін відповів на цю ідею однозначною відмовою, то це ускладнило б відносини Кремля з Білим домом. З огляду на те, що останнім часом ці відносини йдуть у потрібний для Москви бік, це було б небажаним результатом.

Однозначне "так" у відповідь на пропозицію теж було б складно уявити.

Зараз Росія в сильній позиції на фронті (вчорашній візит Путіна у військовій формі в Курську область добре показує, що Москва вважає пріоритетом).

Крім того, Кремль неодноразово говорив, що хотів би побачити не тимчасове перемир'я, а повноцінне врегулювання, яке усуне "першопричини" війни, тобто задовольнить російські вимоги до України.

У підсумку Путін формально погодився з пропозицією Трампа. І навіть окремо подякував американському президенту, який любить лестощі, за увагу до українського питання. І тільки потім заговорив про "нюанси", від яких залежить, чи погодиться Росія на ідею.

Серед цих нюансів - дуже болючі для України питання. По суті Путін запропонував Києву відмовитися від будь-якої допомоги, поповнення резервів і ротації, якщо 30-денна пауза в бойових діях настане.

А ще порушив питання про долю українських військ в Курській області.

Позавчора держсекретар США Марко Рубіо сказав, що "м'яч" зараз на боці Росії. Путін по суті повернув цей м'яч Білому дому.

Як сприймуть його відповідь у Вашингтоні? Як власну перемогу, згоду на мирний процес і запрошення до розмови про деталі? Чи як намір продовжувати війну? Чому віддасть перевагу Дональд Трамп: вимагати у Києва згоди на російські вимоги чи піти на "руйнівні для Росії дії", якими він погрожував Москві?

Відповідь хоча б на частину цих запитань може з'явитися трохи пізніше, після переговорів російських і американських чиновників.

"Треба буде попрацювати, подумати"

Перед цим радник Путіна з питань безпеки і ключовий перемовник щодо миру Юрій Ушаков гостро розкритикував домовленість США та України щодо перемир'я. Він це зробив за кілька годин до виступу Путіна.

За словами Ушакова, запропоноване тимчасове перемир'я в Україні - "ні що інше, як тимчасовий перепочинок для українських військових".

"Росія прагне довгострокового мирного врегулювання по Україні, яке враховує інтереси та занепокоєння Москви", - підкреслив Ушаков.

Водночас він додав, що це його власна точка зору, а не офіційна позиція Кремля.

Пізніше Ушаков уточнив свою позицію щодо припинення вогню. Його новий коментар звучить не так категорично, як його попередня заява в ефірі російського телебачення.

Він заявив, що пропозицію США про 30-денне перемир'я слід доопрацьовувати з урахуванням інтересів Росії.

"Треба буде попрацювати, подумати та враховувати і нашу позицію теж. Там викладено лише український підхід", - сказав помічник російського президента.

Ушаков додав, що Росія вибере окремих переговорників для діалогу зі США щодо України.

Радник російського президента Юрій Ушаков

Автор фото,Reuters

Підпис до фото,Радник російського президента Юрій Ушаков перебуває в Кремлі під час перемовин Путіна і Лукашенка

Речниця МЗС Росії Марія Захарова повідомила, що Росія розглядає заяви США та України за підсумками переговорів у Джидді як публічну риторику, "Москва не орієнтується на них".

Домовленість України і США

Два дні тому під час переговорів між американською та українською делегаціями у Саудівській Аравії Київ погодився на негайне перемир'я, якщо на це піде Путін. У відповідь США розблокували військову та розвідувальну допомогу Україні.

Тепер відповідь за Росією, і США можуть тиснути на Кремль. Напередодні президент Трамп знову пригрозив Росії санкціями, якщо перемовини щодо миру в Україні проваляться.

Колишній спецпредставник США з питань України Курт Волкер вважає, що Росія навряд чи добросовісно братиме участь у переговорах.

Волкер, який працював за першої адміністрації Трампа, вважає, що з переговорами Росія використовує тактику зволікання.

"[Москва хоче] зв'язати нас у переговорах, поки вони продовжують докладати зусиль у просуванні на фронті", - сказав він раніше в програмі Today на BBC Radio 4.

За його словами, телефонна розмова між російським і американським лідерами, ймовірно, відбудеться після "кількох раундів" переговорів і дасть краще уявлення про наміри Путіна.

"Це дуже велика справа між Трампом і Путіним", - підсумував Волкер.

У Білому домі раніше повідомляли, що Віткофф відвідає російську столицю з метою переконати Кремль підписати угоду про припинення вогню в Україні.

Він мав брати участь у перемовинах у Джидді, але на зустрічі його не було. Однак у лютому Віткофф провів у Москві тривалу зустріч із Путіним.

Раніше агентство Reuters з посиланням на два поінформовані джерела, повідомляло, що Москва передала США список своїх вимог для мирної угоди. Кремль цю інформацію заперечив. Що саме у цьому списку, не повідомляється.

Російські та американські офіційні особи обговорювали умови протягом останніх трьох тижнів як у особистих зустрічах, так і у віртуальному форматі, повідомили джерела Reuters.

Спецпосланець США на Близькому Сході Стів Віткофф

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Спецпосланець США на Близькому Сході Стівен Віткофф

Днем раніше Володимир Зеленський знову наголосив, що Україна не визнає окупацію своїх територій, додавши, що як президент України він не буде порушувати Конституцію.

"Нам дуже не просто проти ворога такого битись. Але визнавати будь-які окуповані території Російською Федерацією ми не будемо", - сказав український лідер.

У відповідь на цю заяву, Пєсков сказав, що "Крим, Севастополь, Херсон, Запоріжжя, Донецьк і Луганськ – це російські регіони. Вони є в російській конституції. Це данність".

 

 

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...