RSS

Переговори США та України в Саудівській Аравії: з чим їдуть сторони

2025-03-10 20:28:00
Переговори США та України в Саудівській Аравії: з чим їдуть сторони -

11 березня в місті Джидда (Саудівська Аравія), відбудуться переговори між представниками України та США. Ввечері 10 березня делегація України на чолі з президентом вже прилетіла у Саудівську Аравію.

Про це пише ВВС Україна.

Це буде перша офіційна зустріч Києва і Вашингтона після суперечки між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським у Білому домі.

Які питання обговорюватимуть на цих переговорах і яких результатів очікують учасники?

У неділю, 9 березня, президент України Володимир Зеленський повідомив, що в понеділок відвідає Саудівську Аравію і зустрінеться зі спадковим принцом Мухаммедом бін Салманом, а наступного дня його команда проведе переговори з американською делегацією.

"Більш підготовленою стала зустріч наших команд у Саудівській Аравії – України та Сполучених Штатів. Сподіваємося на результати, і це стосується і наближення миру, і продовження підтримки", - сказав Зеленський у вечірньому зверненні.

Зеленський

Автор фото,ОП

Підпис до фото,Зеленський 10 березня проводить зустрічі з керівниками Саудівської Аравії. 11 березня він поїде, а делегація проведе перемовини з американцями

До складу української делегації, за словами Зеленського, увійдуть керівник Офісу президента Андрій Єрмак і його заступник Павло Паліса, міністр закордонних справ Андрій Сибіга та міністр оборони Рустем Умєров. Сам Зеленський у переговорах участі не братиме.

З американської сторони, за даними агентства Reuters, участь візьмуть ті ж особи, які в лютому зустрічалися в Ер-Ріяді з представниками Росії — держсекретар США Марко Рубіо, радник Трампа з національної безпеки Майк Волтц і спецпосланець на Близькому Сході Стів Віткофф.

У Державному департаменті вже підтвердили, що Рубіо 10–12 березня вирушить до Джидди "для переговорів з українськими колегами, щоб просувати цілі президента з припинення російсько-української війни".

Акція Не кидайте Україну" у Вашингтоні

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Учасники акції протесту "Не кидайте Україну" у Вашингтоні, 8 березня 2025 року

З чим їдуть делегації

"З нашого боку буде чітка налаштованість на конструктив, і сподіваємося, що вдасться обговорити та узгодити необхідні рішення й кроки. Україна прагне миру з першої ж секунди цієї війни. На столі цілком реалістичні пропозиції. Головне – рухатися швидко та результативно", — написав Зеленський у мережі X.

Під час перемовин із США у Саудівській Аравії українська делегація пропонуватиме встановлення режиму тиші на морі та заборону на далекобійні удари. Також Україна наполягатиме на звільненні полонених. Про це Суспільному сказало джерело, знайоме із позицією делегації.

Також, за даними Суспільного, українська делегація готова підписати угоду про рідкісноземельні копалини під час зустрічі.

Спецпосланець Дональда Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф минулого тижня заявив, що на переговорах у Саудівській Аравії обговорюватимуть основи угоди з врегулювання конфлікту та шестимісячне перемир'я з Росією.

Як повідомляє агентство Reuters із посиланням на двох американських чиновників, США під час переговорів з українською делегацією планують з'ясувати, чи готовий Київ піти на поступки Росії для припинення війни. У тому числі й територіальні.

Американська делегація також стежитиме за "ознаками того, що українці серйозно налаштовані на покращення стосунків" з адміністрацією Трампа після суперечки у Білому домі, сказав один із співрозмовників агентства.

"Не можна казати "я хочу миру" і водночас "я відмовляюся йти на компроміс", — сказав один з американських чиновників у коментарі Reuters.

"Ми хочемо зрозуміти, чи зацікавлені українці не просто в мирі, а в реалістичному мирі, — заявило інше джерело. — Якщо їх цікавлять лише кордони 2014 або 2022 року, це про щось говорить".

Газета Financial Times, своєю чергою, пише, що Україна на переговорах із США може запропонувати часткове припинення вогню з Росією. За словами джерел видання, воно передбачатиме заборону на удари безпілотниками та далекобійними ракетами, а також відмову від бойових дій у Чорному морі.

Україна розраховує, що хід переговорів спонукатиме Вашингтон скасувати своє рішення про призупинення обміну розвідданими та постачання озброєння, зазначає видання.

На думку двох європейських чиновників, українська сторона розглядає прогрес у переговорах про припинення вогню як "послугу за послугу" в обмін на відновлення військової та розвідувальної допомоги.

Яка позиція Росії

Нового раунду переговорів між Росією та США в Саудівській Аравії цього тижня не планується, заявляють у Москві.

Жодної інформації з цього приводу від американської сторони не надходило, повідомила ТАСС офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова.

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков також під час брифінгу з журналістами в понеділок заявив, що таких планів немає.

Водночас телеканал CNN, посилаючись на свої джерела, стверджує, що представники адміністрації Трампа цього тижня проведуть зустрічі не лише з українськими, а й з російськими чиновниками. Хто саме братиме участь у переговорах, канал не уточнює.

Російсько-американські переговори у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Російсько-американські переговори у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді

Сам Трамп раніше заявив, що в Саудівській Аравії відбудуться "різні переговори" і що за їхніми підсумками він розраховує на "великий прогрес" у врегулюванні українського конфлікту.

Перший раунд російсько-американських переговорів у Саудівській Аравії відбувся 18 лютого. Тоді російську сторону представляли глава МЗС Сергій Лавров, помічник президента Юрій Ушаков і генеральний директор Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) Кирило Дмитрієв. До складу американської делегації входили Марко Рубіо, Майк Волтц і Стів Уіткофф.

Між перемирʼям і миром величезна прірва

Аналіз кореспондента BBC з питань безпеки Френка Гарднера.

Цього тижня багато що залежить від перспективи укладення "рамкової" угоди про припинення вогню на переговорах між високопосадовцями США та України.

Це відносно легка частина.

Президенту Зеленському довелося відмовитися від своєї нещодавньої заяви про те, що до закінчення війни ще далеко, коли це розлютило президента Трампа.

Натомість він робить усе можливе, наголошує на своєму прагненні до миру, оскільки Україна вкрай потребує відновлення військової та розвідувальної допомоги від Вашингтона. На його думку, це має вирішальне значення для запобігання подальшим наступальним діям Росії.

Але потім починається складна частина.

Росія й Україна все ще дуже далекі одна від одної в тому, на що вони можуть погодитися в межах остаточної мирної угоди.

Москва, наскільки нам відомо, суттєво не пом'якшила своїх початкових вимог від початку повномасштабної війни.

Вона очікує, що Київ назавжди відмовиться від усіх чотирьох областей, які Росія окупувала, включно з територіями, що зараз перебувають під контролем України.

Вона вимагає постійне вето на вступ України до НАТО чи ЄС і хоче бачити в Києві поступливий, проросійський уряд.

Іншими словами, Москва очікує капітуляції.

 

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...