Євроcоюз запропонував Україні власну "безпрограшну" угоду щодо видобутку важливих мінералів.
Про це заявив єврокомісар з промислової стратегії Стефан Сежурне, пише Politico, передає ВВС Україна.
За словами Сежурне, він особисто представив угоду українським чиновникам під час візиту до Києва 24 лютого - разом з керівницею Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн.
"21 з 30 критично важливих матеріалів, яких потребує Європа, Україна може надати в рамках взаємовигідного партнерства", - сказав Сежурне.
При цьому він зауважив: "Додаткова цінність Європи полягає в тому, що ми ніколи не попросимо про угоду, яка не буде взаємовигідною".
Деталі угоди поки що не відомі.
Вдень 25 травня у ЄС прояснили ситуацію.
Там заявили, що Україна не отримувала від Європейського Союзу пропозицію нової взаємовигідної угоди щодо українських критичних матеріалів під час візиту колегії єврокомісарів у Київ 24 лютого, адже партнерство в цій сфері між Україною та ЄС вже триває.
Про це заявив речник Єврокомісії Тома Реньє під час брифінгу 25 лютого, передає "Європейська правда".
"Немає ніякої пропозиції", – заявив Тома Реньє і пояснив, що співпраця ЄС з Україною стосовно критичних матеріалів розпочалася ще чотири роки тому.
Він розповів, що "з 2021 року ЄС має партнерство з Україною щодо критичних матеріалів, формалізоване через Меморандум про взаєморозуміння".
"Під час вчорашнього візиту колегії до Києва (єврокомісар Сежурне) дійсно зустрічався зі своїми українськими колегами, і він підтвердив нашу відданість виконанню цього Меморандуму про взаєморозуміння і прискоренню роботи з метою зміцнення нашого взаємовигідного партнерства", – уточнив речник Єврокомісії.
Ідею про залучення США до розробки українських цінних мінералів вперше озвучив сам Зеленський у своєму плані восени 2024 року.
Проте США на чолі з Трампом начебто захотіли отримати практично всі українські сировинні ресурси та навіть контроль над портами.
На початку лютого Трамп заявив, що хоче отримати доступ до українських корисних копалин в обмін на допомогу Україні. За його словами, українська "територія має величезну цінність з погляду рідкісноземельних металів".
"Я хочу, щоб наші гроші були в безпеці, тому що ми витрачаємо сотні мільярдів доларів", — заявляв Трамп.
12 лютого, під час візиту до української столиці міністра фінансів США Скотта Бессента, Україні представили проєкт угоди про партнерство, який передбачає інвестиції в корисні копалини. Володимир Зеленський заявив, що має намір його вивчити - і не підписувати одразу.
ЗМІ повідомляли, що на Мюнхенській конференції з безпеки Зеленський також відмовився підписати документ, згідно з яким США отримали б 50% власності на корисні копалини, зокрема графіт, уран, титан і літій.
Володимир Зеленський заявив, що документ поки що не готовий до підписання. "Я не дав згоди на підписання угоди, тому що вона ще не готова", — сказав він.
Пізніше українські чиновники заявили, що уряд продовжує перемовини щодо угоди з адміністрацією Трампа.
Видання Telegraph писало, що вимога Дональда Трампа щодо "відшкодування" 500 мільярдів доларів допомоги Україні виходить далеко за межі контролю США над корисними копалинами країни. Угода охоплює все - від портів та інфраструктури до нафти та газу та інших ресурсів.
Видання назвало умови контракту "економічною колонізацією України з боку США", юридично закріплену на невизначений термін.
20 лютого видання Axios повідомило що адміністрація президента Трампа надала Україні "покращений" проєкт угоди щодо корисних копалин.
"В останньому зробили значні поліпшення, і він відповідає українському законодавству", - вказало джерело видання.
24 лютого віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції Ольга Стефанишина заявила, що українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів щодо "надрової" угоди.
Того ж дня Трамп вказав, що Вашингтон близький до підписання угоди, і воно може відбутися в Овальному кабінеті Білого дому вже наступного тижня - за участю Зеленського.
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.