RSS

Як тарифи Трампа вплинуть на курс долара та ринки

2025-04-03 22:47:00
Як тарифи Трампа вплинуть на курс долара та ринки -

Поки різні країни світу намагаються підрахувати, скільки їм коштуватиме запровадження нових торговельних тарифів Трампа, саме США наразі зазнали найбільших втрат: курс американського долара та вартість акцій американських компаній та державних цінних паперів падають.

Що буде з курсом долара далі? Пише ВВС Україна.

Чому падає долар

Фондові ф'ючерси США впали на понад 4%, головні фондові індекси також падають, прибутковість 10-річних казначейських облігацій досягла найнижчого рівня з жовтня, а курс долара знижується, пише Bloomberg про перші наслідки "дня визволення Америки".

Натомість курси валют багатьох економічних потуг, проти яких і спрямоване рішення президента США, є значно кращими. Курс євро виріс на 2,2% щодо долара, японська єна зміцнилася на 1,9%, а британський фунт – на 1%.

Оскільки інвестори готуються до подальших негативних наслідків рішення президента США – інфляції, уповільнення економіки – долар опинився на найгірших позиціях за останні два роки.

Bloomberg також зазначає, що інвестори шукають безпечні активи, очікуючи можливих контрзаходів від інших країн.

Першим серед цих безпечних активів, як і під час усіх криз, є золото. У перший день після оголошення нових тарифів ціна на золото підскочила до рекордних 3167,57 доларів за унцію, але згодом відкотилася до 3090 доларів.

Водночас інтерес до долара як до резервної валюти знову похитнувся - звідси і падіння курсу.

Головна резервна валюта під питанням

Американський долар став головною резервною валютою у світі після завершення Другої світової війни, коли економіки багатьох розвинених країн лежали у руїнах, а американська економіка стрімко зростала.

Долар приваблював як валюта найбільшої економіки, а також одного з найпотужніших торгових партнерів у світі.

За останні пару десятків років час від часу актуалізувалося питання про відмову від долара як світової резервної валюти. Але те, наскільки інші країни світу залежать від американських грошей, завжди переважало аргументи тих, хто казав про невідворотну "смерть долара".

Втім, за різними оцінками, долар таки може втратити свій статус головної резервної валюти світу за 5-15 років.

З одного боку, у знеціненні долара не зацікавлені навіть конкуренти США. Найбільшим власником доларових активів є запеклий економічний конкурент США – Китай. Ця країна має найбільші у світі валютні резерви, 3,6 млрд з яких за підсумками 2024 року зберігалися саме у американських доларах.

З іншого боку, через різкі зміни в американській зовнішній політиці, зростаючу геополітичну невизначеність та ризики на фондових ринках інвестори починають принципово переглядати ступінь своєї залежності від долара - на противагу до тенденції останніх п'яти років, коли довіра до політики США матеріалізувалася у зміцненні долара.

Навіть ті країни, які не збираються відмовлятися від долара як головної резервної валюти, активніше розглядають альтернативні варіанти.

Що з доларом в Україні

В Україні також долар є не лише головною резервною валютою, але й головною курсоутворюючою валютою. На те, який сьогодні курс долара, орієнтуються і бізнес, і пересічні українці, для яких долар роками є й засобом особистих заощаджень на чорний день.

Курс долара до гривні почав знижуватися з другої половини лютого, коли стало очевидно, що американська підтримка України може скоротитися. Проте офіційний курс і нині є вищим за той, що був рік тому, коли долар коштував менше 39,5 грн. Найбільше – понад 42 грн – долар коштував на початку лютого цього року.

Нещодавно Національний банк України заявив, що розглядає можливість зміни основної курсоутворюючої валюти з долара на євро. Хоча в НБУ підкреслюють, що до реалізації рішення ще далеко, там вже розглядають різні варіанти його впровадження.

Для такого рішення є суто економічні причини, передусім те, що США не належить до головних торговельних партнерів України, тоді як ЄС є лідером. За словами заступника голови НБУ Юрія Гелетія, нині частка розрахунків в євро в імпорті досягла 50%, в експорті - 30%, на готівковому ринку - 22-23%.

"Подальше розширення частки євро може цю дискусію актуалізувати. Вона, безумовно, буде комплексною і доволі широкою. Особливо ми повинні враховувати, що це питання може набирати більшої актуальності в контексті нашої європейської інтеграції", - заявив Гелетій.

Втім, думаючи про заміну долара на євро у курсоутворенні, НБУ, за словами його керівника, Андрія Пишного, наразі не планує змінювати структуру українських міжнародних резервів, з яких зараз 80% номіновані в доларах.

Що ж до особистих заощаджень, то тим, хто має зайву копійку і хоче вкласти її у валюту, експерти вже давно радять диверсифікувати ризики, і "розкладати яйця по різних кошиках", тобто мати певний "мікс" із доларів, євро, фунтів чи швейцарських франків.

 

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...