RSS

Бензиновій кризі - край?

2022-07-07 10:51:00
Бензиновій кризі - край? -
Наприкінці червня глава профільного парламентського комітету Андрій Герус заявив, що паливна криза закінчується, і анонсував швидке скасування обмежень із заправки в один бак. Він зазначив, що у червні на наш ринок імпортовано близько 600 тисяч тонн нафтопродуктів, що на 50% більше, ніж у травні.
 
Буквально відразу мережі АЗС дійсно одна за одною почали скасовувати квоти.
 
«Паливна криза закінчилася. Дякую всім за участь. 4 липня мережа «Прайм» знімає всі обмеження щодо відпуску палива. Залийтеся», - написав у Фейсбуці власник цієї мережі Дмитро Леушкін.
 
Зняли обмеження також мережі ОККО, WOG та ін.
 
Більше того, пішли вниз цінники на дизель та бензин. «Знизили відразу на гривню, чого дрібнитись. Цього місяця ціни впадуть ще на 3-5 гривень», — каже Леушкін.
 
Втім, не все так просто. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль налаштований менш оптимістично. Він радить українцям пересідати на електрокари та не виключив повторення паливної кризи.
 
«Ризики є. Дефіцит палива може повернутися вже у серпні-вересні», — вважає керівник спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев.
 
Розбиралися, що відбувається на паливному ринку, і до чого готуватись водіям.
 
 
 
Звідки взялося паливо
 
 
 
Про причини жорсткого дефіциту палива ми вже писали. Тут варто згадати і блокування постачання бензину та дизеля з Білорусі та Росії з першого дня війни, і знищення ворогом НПЗ та паливної інфраструктури.
 
Єдиним каналом постачання палива в Україну стала Європа, а там зайвих партій бензину та дизелю було не так багато. Плюс довелося вирішувати проблеми з парком автовозів, їхньою сертифікацією, водіями, оперативним проходженням кордону тощо.
 
Тобто і дефіцит палива, і зростання цін на нього в цілому були зрозумілі. І ринок готувався до затяжної кризи. Тому поява на заправках країни «зайвого» палива багатьох водіїв здивувала.
 
«Не скажу, що з паливом раптом стало все, як до війни. Проблеми залишаються, особливо з бензином, за яким все ж таки доводиться побігати. Але загалом ресурсу на ринку стало набагато більше, різко зменшилися або взагалі зникли черги, пішли вниз цінники», — зазначає Рябцев.
 
У чому причина такого розвороту?
 
За словами Геннадія Рябцева, місячні потреби ринку оцінюються приблизно 500 тисяч тонн. Потрібно 250 тисяч тонн дизеля та по 125 тисяч тонн бензину та газу. З дизелем та автомобільним газом зараз взагалі немає жодних проблем. Газ удосталь ще з травня, і вже подешевшав більше ніж на 2 гривні за літр. Цінники на дизель також почали опускатися на 1-1,5 гривні (до 56-57 гривень за літр).
 
За бензином, за словами Рябцева, все не так благополучно — він не скрізь.
 
«Судячи з насичення ринку завозять поки що наполовину менше, ніж потрібно. Причина банальна — такого обсягу, як нам потрібний, у Європі у вільному доступі немає.
 
Плюс цим сегментом сильно вдарила зупинка виробництва на Кременчуцькому НПЗ і на Шебелинці (раніше вони забезпечували половину потреб у бензині, ще 35% йшло з Білорусі, і лише 15% — з Європи).
 
Але загалом буквально за місяць-півтора пропозиція на вітчизняному паливному ринку різко зросла.
 
"Ринок наповнений, звичайно, до великої кількості ще далеко, але в цілому ситуація нормалізувалася", - підтверджує Леушкін.
 
Експерти кажуть, що одна з причин – різке збільшення кількості імпортерів та парку бензовозів.
 
Просто кажучи, паливо з Європи почали тягати всі — мережі АЗС, аграрії, новачки-підприємці.
 
«Після скасування регулювання цін паливний бізнес став дуже вигідним. Наприклад, у Польщі роздрібна вартість бензину – 2 євро. Але в цьому ціннику 60% — податки, тобто без податків, літр палива можна купити за 80 євроцентів. Ще 15% від цінника – доставка, 7% ПДВ. Виходить у районі 43 гривні за літр, а роздрібна ціна — 52 гривні. Тобто плюс 9 гривень прибутку на літрі бензину, а дизелем маржа ще вище — близько 13-14 гривень. Зрозуміло, що у цей бізнес усі кинулися», — каже Рябцев.
 
Ще одна причина насичення ринку – активізація міні-НПЗ. До війни їх називали бодяжниками та накривали рейдами за ухилення від податків та «ліве» виробництво. Але через дефіцит палива міні-НПЗ неофіційно увімкнули зелене світло.
 
«Працюють старі міні-НПЗ плюс з'явилася маса нових. Виробництво кустарне запускають на перегінний куб газовий конденсат. Особливо багато таких «хіміків» у Полтавській області, де близько 300 офіційно законсервованих, а за фактом свердловин, з яких можна отримувати конденсат. Перегнав через найпростіший пристрій, схожий на самогонний апарат, розбавив спиртом, і ось бензин готовий".
 
Собівартість такого палива - 15 гривень, навіть з урахуванням усіх накладних витрат - не більше 25 гривень, а продавати можна по 50-52. Тобто підйом просто рекордний. Зрозуміло, що якість такого палива дуже сумнівна, але її зараз особливо ніхто не перевіряє. А справи до того, коли застукає двигун у вашому авто нікому особливо немає», — розповідає Рябцев.
 
Але якість палива для багатьох зараз — питання десяте. Головне, щоб воно було в принципі, і бажано недорого. У цьому плані водіям є хороша новина.
 
«Цього місяця паливо дешевшатиме. Очікується мінус 3-5 гривень на літрі», — запевнив Льовкін.
 
За даними агентства А-95, оптові ціни з 24 червня по 1 липня опустилися на бензин на 1 гривню (до 46-52 гривень), а на дизель - на 4 гривні (до 47-58 гривень).
 
«Перепочинок до серпня»
 
Втім, є й погана новина — паливне достаток може закінчитися так само різко, як і почалося. Дефіцит палива та черги на АЗС не виключаються, причому, як каже Рябцев, водії можуть зіштовхнутися зі складнощами вже у серпні-вересні.
 
«Традиційно на ці місяці припадає пік попиту на автопаливо, бо йде збиральна, а потім починається осіння посівна кампанія. Під загрозою дефіцит дизель. Замість 250 тисяч тонн місячні потреби можуть зрости до 450 тисяч тонн. Постачальники працюють із коліс, запасів ресурсу немає, тому цілком можливі перебої», — зазначив Рябцев.
 
Про загрозу повторення паливної кризи нещодавно заявив і прем'єр-міністр Денис Шмигаль, порадивши українцям пересідати з бензинових та дизельних авто на електрокари. За його словами, Україна зіткнулася з паливною кризою у квітні, коли окупанти посилили обстріл нафтобаз, НПЗ та залізничної інфраструктури. Загроза нових проблем із паливом посилюється на тлі збільшення потреб аграріїв під збирання врожаю, — сказав Шмигаль.
 
Лєушкін також не виключає, що «криза може так само швидко повернутися, як і зникла». Особливо якщо влада спробує втрутитися і знову почне регулювати паливний ринок.
 
"Тоді бензовози просто відчеплять бочки і повезуть щось інше, що на той момент буде вигідніше, ніж паливо", - зазначив експерт. Так зараз, за ​​його словами, в конкуренцію за автопарк із постачальниками палива вступають експортери агропродукції, зокрема олії.
 
“Транспортний фрахт підпирають конкуренти. Доставка палива з Європи буде дорогою цього року. Хоч як це дивно звучить, але завдяки тому, що Україна — виробник соняшникової олії №1, а потяги та кораблі, як ви розумієте, вже приїхали та припливли. І, до речі, цей фактор до вересня може потягнути ціни на перевезення цистернами вгору, що позначиться на стелах АЗС», — вважає Леушкін.
 
Тобто виходить, і знижки на паливо можуть виявитися тимчасовими.
 
Крім того, після набуття чинності ембарго на ввезення нафти та нафтопродуктів із Росії (наприкінці року) у Європі очікується криза.
 
За словами Рябцева, щоб перестрахуватися від нових паливних криз, влада не зробила головного.
 
«Немає прогнозного балансу палива з розрахунком, хто з імпортерів, звідки і скільки зможе привезти. Чомусь не укладаються середньо- та довгострокові контракти безпосередньо з європейськими НПЗ під держгарантії. Можна також було б організувати постачання нашої нафти та конденсату на переробку до Європи. Але наші імпортери вважають за краще просто збирати з ринку вільні партії. А що буде, якщо вони раптом закінчаться? А такий сценарій дуже ймовірний, з огляду на те, що європейські НПЗ, зокрема польські, скорочуватимуть закупівлі російської нафти. Вже зараз потрібно терміново формувати стратегічний паливний запас. Зрозуміло, що з огляду на війну зберігати його в країні не можна, але є механізм oil tickets, який передбачає укладання контрактів на зберігання ресурсу на території іншої країни», — підсумував Рябцев.
 
«Весь світ, і Європа особливо, увійшли в період дефіциту нафтопродуктів через відновлення економіки після ковіда та нестачу нафтопереробних потужностей. У Європі ситуація посилюється через відмову від російських нафтопродуктів. Тому ціни будуть високими. Так, ми маємо хорошу динаміку постачання, черги на заправках зникають, але святкувати перемогу рано. Ситуація залишається дуже хиткою. Наразі ми забезпечили лише баланс червня, але на горизонті — серпень — жовтень — сезонний пік споживання, коли потрібно буде на 20-30% більше. Плюс зростає навантаження на транспортні коридори, що додатково ускладнить імпорт палива», — підсумував керівник «А-95» Сергій Куюн.

 

Партнеры

Новости мира

Коментарі

Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.

 

JOIN

Погода, Новости, загрузка...