У Брюсселі пройшла нова зустріч союзників України у форматі Рамштайн. Попри побоювання, там все ж був присутній міністр оборони США – хоч і по відеозв'язку. Союзники говорили про те, чи можливо посилити Україну ППО, а міністр оборони Естонії заявив, що Росія хотіла б домовитися про мир до 9 травня.
Як передає кореспондент ВВС на зустрічі в Брюсселі, міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що Росія може спробувати досягти якоїсь домовленості з США про мир в Україні до 9 травня.
Тоді відзначатимуть 80-річчя перемоги в Другій Світовій війні, яке в Москві зазвичай святкують особливо масштабно, з акцентом на жертвах і вкладі СРСР у цю перемогу.
За словами Певкура, для Кремля "дуже важливі дати" і він, "ймовірно, прагне отримати якусь угоду до цього дня, якесь припинення вогню чи що завгодно".
Росія ці заяви ніяк не коментувала, але в п'ятницю, паралельно із засіданням в Брюсселі, до Росії прибув спеціальний посланник президента США Стівен Віткофф.
Представник Кремля Дмитро Пєсков повідомив, що Володимир Путін зустрінеться із Віткоффом. Це буде вже третя їхня зустріч за останні кілька місяців.
Раніше голова Держдепу США Марко Рубіо говорив, що Вашингтон "протягом тижнів, а не місяців" зробить висновок про те, чи справді Москва прагне до миру.
Як повідомили джерела американського видання Axios, якщо Росія до кінця квітня не погодиться на припинення вогню, президент США Дональд Трамп може ввести проти неї нові санкції.
Україна під тиском США погодилася на негайне припинення вогню, але Росія висунула додаткові умови такого перемир'я, серед яких – відмова Києва від мобілізації та припинення підтримки ЗСУ з боку Заходу. Україна та багато її західних союзників вважають такі умови неприйнятними.
Миротворчі зусилля Трампа та візит Віткоффа наклали відбиток на засідання союзників в Брюсселі. Про що вдалося домовитися?
Це була вже 27-ма за рахунком зустріч у форматі Рамштайн. Там взяли участь представники 50 країн, які підтримують Україну. З початком повномасштабної війни вони відбувалися регулярно.
Міжнародна преса побоювалася, що це буде перша зустріч за останні три роки, на якій не буде американської делегації – і це знакова подія, тому що 25 із 27 зустрічей Рамштайну походили під керівництвом США.
На цей раз, як і минулої зустрічі, засіданням керувала Велика Британія.
Проте, як повідомив пізніше міністр оборони України Рустем Умєров і голова німецького оборонного відомства Борис Пісторіус, новий міністр оборони США Піт Гегсет приєднався до засідання по відеозв'язку.
На пресконференції кореспондент ВВС Джонатан Білл запитав Пісторіуса про сьогоднішній візит посла Дональда Трампа Стіва Віткоффа в Росію і поцікавився, чи не свідчить це про пріоритети нинішньої американської адміністрації.
"Це не питання пріоритетів, це питання розкладу", - сказав міністр оборони та додав, що Гегсет щойно повернувся додому після міжнародної поїздки.
"Він взяв участь, звернувся до аудиторії з цікавими і правильними оцінками", - заявив Пісторіус.
Раніше західні чиновники наполягали, що робота Рамштайну продовжиться, попри політику нової адміністрації.
На відміну від свого попередника, Дональд Трамп вважає себе посередником щодо російсько-української війни. Він проводить прямі перемовини з Росією та заявляє про намір як можна скоріше закінчити цю війну, навіть якщо для цього Україна повинна буде піти на поступки.
Голова зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас, яка була на засіданні, звинуватила Росію в небажанні припиняти війну та натякнула на те, що США мають більше тиснути на Москву.
"Пройшло вже чотири тижні з моменту, коли Україна погодилася на безумовне припинення вогню, і ми не бачили ніяких позитивних знаків із російської сторони. Тож нам необхідно тиснути на Росію, і я думаю, що йдеться про репутацію всіх, хто заявив, що нам потрібно зупинити вбивства", - сказала Каллас.
Кожен раз, коли новий президент США говорить про російсько-українську війну, він повторює фрази про те, що на ній кожен день гинуть люди з обох боків, і що вона повинна якомога скоріше закінчитися.
Під час пресконференції міністри оборони Німеччини, Великої Британії і України розповіли про головні висновки зустрічі в Брюсселі.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі сказав, що союзники пообіцяли надати Україні військову допомогу на 21 мільярд євро.
У тому числі Велика Британія цього року виділить 4,5 мільярдів фунтів (близько 5,3 млрд євро). За словами Гілі, це рекордна сума.
Німецький міністр оборони Пісторіус заявив, що Німеччина до 2029 року виділить на військову допомогу Україні більш ніж 11 мільярдів євро на додачу до тих сум, які вже пообіцяли.
За словами Джона Гілі, 2025 рік стане критичним моментом для війни в Україні, коли союзники Києва та їх оборонні індустрії повинні будуть збільшити підтримку.
Пісторіус зазначив, що зараз, можливо, "відкривається вікно" для переговорів про встановлення миру. Але такі перемовини можуть відбуватися "тільки якщо ми продемонструємо Росії, що Україна може і хоче воювати далі, якщо це буде необхідно".
"У Росії не має бути ніяких сумнівів, що Україна стане сильнішою. Ми зобов'язані забезпечити це, і ми це зробимо", - заявив Пісторіус.
Міністр оборони України Рустем Умеров сказав, що Європа переймає лідерство в США в сфері оборонної підтримки Києва.
Але Умєров зазначив, що США все одно є "основним партнером" Києва, не дивлячись на те, що голова Пентагону Пітер Гегсет особисто не брав участі в саміті, а приєднався до нього по відеозв'язку.
Перед Рамштайном президент Володимир Зеленський написав у своїх соцмережах, що пріоритет цього засідання для України – домовитися про системи ППО.
"Наш пріоритет – ППО, і дуже важливо, щоб партнери нас почули", - написав президент.
За його словами, що системи ППО "Патріот", "які зараз просто десь стоять на збереженні в партнерів, мають захищати життя".
Під час пресконференції в Брюсселі міністр оборони Німеччини Пісторіус прокоментував прохання України виділити їй додаткові системи ППО, зокрема, американські "Патріоти".
Один із журналістів сказав, що Володимир Зеленський попросив союзників 10 додаткових систем ППО.
У відповідь Пісторіус заявив, що президент України говорив про одну додаткову установку до літа цього року, але Берлін з цим допомогти не зможе.
"Як ви знаєте, Німеччина вже надала чотири повних системи "Патріот". Зараз ми не можемо надати більше, тому що самі чекаємо поставок від Raytheon [американський виробник цих систем ППО] в наступні роки, і вони почнуться тільки в 2027 році", - сказав Пісторіус.
Він додав, що Німеччина очолить міжнародні зусилля зі збору коштів для закупівлі та збільшення виробництва нових засобів ППО для України, вона також "намагається зібрати з усього світу всі системи цього класу для протиповітряної допомоги".
Але нові ППО, проте іншого типу, Україна все ж отримає.
За результатами засідання в Брюсселі Німеччина оголосила про відправлення в Україну додаткових систем ППО IRIS-T, а також ракет для систем "Патріот".
Міністр оборони України Рустем Умєров повідомив у соцмережі Х, що в 2025 році від Німеччини також надійде бронетехніка та артилерія.
Додаючи коментар, будь ласка, будь ласка, будьте толерантними та утримуйтеся від образ на адресу інших учасників дискусії - навіть якщо Ви не поділяєте їхньої думки.